Coronavirus - Itali: një nga muzetë më të rëndësishëm të artit bashkëkohor do të bëhet qendër e vaksinimit

Coronavirus - Itali: një nga muzetë më të rëndësishëm të artit bashkëkohor do të bëhet qendër e vaksinimit

12:46, 22/01/2021
A+ Aa A-

Castello di Rivoli Museo d'Arte Contemporanea ka ofruar dhomat e saj në ndihmë të programit të vaksinimit në Itali , një vend i prekur rëndë nga pandemia. Muzeu në Torino do të jetë vendi i parë kulturor që do të shndërrohet në një qendër vaksinimi për publikun kur programi pilot fillon në Mars ose Prill , në varësi të evolucionit të vaksinimit të shëndetit dhe pacientëve të moshuar në spitalet e mëparshme.

 Në një deklaratë, drejtori i muzeut Carolyn Christov-Bakargiev theksoi se muzeu është "i pajisur mirë" për iniciativën, duke pasur hapësirën e nevojshme për të mbajtur distanca. Për më tepër, sigurohen protokollet e kontrollit të ajrit, sigurisë dhe hyrjes, të nevojshme për funksionimin e duhur të një qendre vaksinimi. "Gardianët e muzeut tonë janë të trajnuar mirë në kontrollin e lëvizjes publike" shtoi Christov-Bakargiev .

Muzeu po bashkëpunon me autoritetet shëndetësore të Torinos për këtë iniciativë. Kati i tretë, me një sipërfaqe prej më shumë se 3,000 metra katrorë, do të jepet për vaksinim, ndërsa programi i ekspozitës muze do të vazhdojë në dy katet e poshtme kur lejohet rihapja

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco