Sulm kamikaz në Irak, raportohet për shumë viktima

Sulm kamikaz në Irak, raportohet për shumë viktima

09:52, 21/01/2021
A+ Aa A-

Një sulm kamikaz goditi një rrugë tregtare në Bagdadin qendror të Enjten në mëngjes, njoftoi televizioni shtetëror, duke shtuar se kishte "të vdekur dhe të plagosur" pa dhënë asnjë shifër.

Sipas tre zyrtarëve të policisë, shtatë njerëz janë vrarë në sulm deri më tani dhe më shumë se 25 të tjerë janë plagosur.

Ata gjithashtu thanë se numri i të vdekurve nga sulmi brenda një tregu të mbushur me njerëz në sheshin Tayaran të Bagdadit mund të rritet pasi disa njerëz të plagosur ishin në një gjendje kritike.

Televizioni shtetëror irakian raportoi se ishte një bombë vetëvrasëse.

Sulmi nuk u pretendua menjëherë, por sulmet vetëvrasëse janë përdorur nga grupe të armatosura, së fundmi organizata e Shtetit Islamik.

Iraku e shpalli IS-në të mundur në fund të vitit 2017 pas një fushate të ashpër tre-vjeçare.

Por kanë mbetur disa qeliza të grupit që janë shpërndarë në zonat malore të vendit dhe tentojnë të kryejnë sulme terroriste.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco