Pandemia/ Shpërthen “tregu i zi” i vaksinave online, 250- 1.000 dollarë për dozë

Pandemia/ Shpërthen “tregu i zi” i vaksinave online, 250- 1.000 dollarë për dozë

14:52, 13/01/2021
A+ Aa A-

Shitësit në të ashtuquajturin “rrjetin e zi” online kanë shfaqur një numër në rritje të reklamave të vaksinave të COVID – 19, duke kërkuar Bitcoin si pagesë, e duke mos dërkuar mallra, sipas firmës së sigurisë kibernetike “Check Point”.

“Rrjeti i errët” është efektivisht një aspekt i fshehtë i internetit, që kërkon softuer të veçantë për t’u përdorur dhe është famëkeq për blerjen e drogërave, armëve të zjarrit apo mallrave të tjerë të jashtëligjshëm.

Ndërsa vendet në të gjithë botën garojnë për të hapur programe vaksinimi, këta oportunistë në internet po kërkojnë të përfitojnë. Çmimi mesatar prej 250 dollarë për një dozë të papërcaktuar vaksine, tani është dyfishuar ose katërfishuar në 500 dollarë, apo edhe deri në 1.000 dollarë, tha Check Point. Studiuesit nga firma e sigurisë kibernetike bënë një porosi për një dozë vaksine nga një shitës që ata e kontaktuan në aplikacionin e koduar të mesazheve Telegram.

Studiuesve iu ofrua një vaksinë e prodhuar në Kinë për 750 dollarë bitcoin. Pasi studiuesit paguan dhe dërguan adresën e tyre të dorëzimit, llogaria e shitësit u fshi dhe paketa ende nuk do të dorëzohet, thanë ata. Të gjitha listat për vaksinat kërkuan bitcoin për pagesë, tha Check Point. Bitcoin përdoret për të parë si një formë anonime e pagesës, por është bërë shumë më e gjurmueshme kohët e fundit.

Disa shitës pretenduan të furnizonin doza vaksinash me shumicë nëpërmjet një fotografie të vetme, sipas Check Point. Një shitës tha që ata mund të shisnin një porosi 10,000 doza me një çmim total prej 30.000 dollarë, thanë studiuesit. (CNBC/Scan)

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco