Italianët shfaqin skepticizëm mbi vaksinën, kërkojnë një ‘Made in Italia’

Italianët shfaqin skepticizëm mbi vaksinën, kërkojnë një ‘Made in Italia’

12:34, 26/11/2020
A+ Aa A-

 

Italia po përgatitet të nisë një fushatë masive vaksinimi në janar, sipas Ministrit të Shëndetësisë Roberto Speranza.

Qeveria italiane ka caktuar një task forcë për të planifikuar se si dhe ku do të shpërndahen dozat e para kur rregullatorët ndërkombëtarë miratojnë një vaksinë të suksesshme.

Shkencëtarët vlerësojnë se 60-90 përqind e një popullate duhet të vaksinohen - ndoshta çdo vit - për të arritur imunitetin e tufës kundër koronavirusit dhe për të ndaluar shpërthimet në të ardhmen.

Ministri i Shëndetësisë ka pohuar se vaksina do të jetë falas në Itali dhe duket se do të jetë vullnetare. Dhe megjithëse vaksina nuk do të jetë e detyrueshme, midis italianëve ka hezitim në rritje për sigurinë e saj.

Nga 800 personat që morën pjesë në një sondazh të fundit nga instituti kërkimor "SËG", gati 40% thanë se nuk do të merrnin përsipër rrezikun.

Kërkimi shkencor ka zgjeruar zgjedhjen e vaksinave kandidate, por edhe kjo ka shkaktuar një farë skepticizmi. Shumica e njerëzve të anketuar do të preferonin të kishin një vaksinë italiane sesa një evropiane ose një amerikane.

Sipas planit të përshkruar nga qeveria, punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe grupet e ndjeshme mjekësore do të jenë të parët që do ta marrin atë.

Italianët së shpejti mund të marrin një “pasaportë vaksinimi” për të mbajtur të dhënat e tyre të vaksinimit, për të qenë në gjendje të lëvizin brenda vendit ose të udhëtojnë jashtë vendit.

Por ekspertët janë të kujdesshëm. Shkencëtarja Maria Rosaria Capobianchi, kreu i një prej ekipeve të para të virologëve në Evropë për të izoluar sekuencën e ADN-së së virusit, thotë se nuk është vetëm vaksina që do të bëjë ndryshimin.

“Vaksina nuk është produkti i vetëm në dispozicion, ne shpresojmë që të ofrojmë trajtime gjithashtu për të vazhduar me këtë. Por mjeti kryesor është sjellja që po ndiqet nga secili prej nesh. Kjo ka provuar të jetë një masë shumë efektive për të përmbajtur përhapjen e virusit "

Duket sikur vaksina nuk do t'i çlirojë njerëzit nga përdorimi i maskave të fytyrës ose respektimi i distancës shoqërore në një periudhë afatshkurtër. Ekspertët paralajmërojnë se është shumë herët për të thënë se sa kohë do të duhet për një rikthim të plotë në normalitet.

Italia, midis vendeve evropiane që tani po luftojnë me një valë të dytë të pandemisë, ka regjistruar 1.3 milion raste dhe një numër vdekjesh prej gati 50,000 që kur koronavirusi u zhvillua në fillim të këtij viti.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco