Nagorni Karabaku mbushet me kufoma, pamje tronditëse nga lufta

Nagorni Karabaku mbushet me kufoma, pamje tronditëse nga lufta

10:40, 30/09/2020

Sipas deklaratës së bërë nga Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit, gjatë përleshjeve u shkatërruar 22 tanke dhe automjete të tjera të blinduara, 15 sisteme raketash kundërajrore OSA, 18 mjete ajrore pa pilot, 8 topa të artilerisë të ushtrisë armene.

Raportohet që më shumë se 550 ushtarë armenë u vranë dhe u plagosën, ndërsa u shkatërruan edhe 3 depo municioni që i përkisnin ushtrisë armene. Në përleshjet rreth fshatit Talysh afër zonës Terter, komandanti i batalionit ajror armik, nënkoloneli Lernik Babayan, u vra dhe personeli i njësisë ushtarake nën komandën e tij pësoi humbje të mëdha. Gjithashtu bëhet e ditur se disa lartësi rreth fshatit Talysh u pastruan nga forcat pushtuese.

Ministria publikoi gjithashtu imazhe ajrore tĂ« kufomave tĂ« ushtarĂ«ve armenĂ«. NĂ« deklaratĂ«, u raportua se pozicionet e ushtrisĂ« armene u goditĂ«n me raketa dhe artileri dhe forcat armene u tĂ«rhoqĂ«n. “PĂ«r shkak tĂ« numrit tĂ« madh tĂ« ushtarĂ«ve tĂ« plagosur nĂ« ushtrinĂ« armene, ka njĂ« mungesĂ« hapĂ«sire nĂ« spitalet ushtarake dhe spitalet civile, ndĂ«rsa po jetohet edhe mungesĂ« nĂ« rezervat e gjakut. Si gjithmonĂ«, pala armene fsheh numrin e vĂ«rtetĂ« tĂ« viktimave nĂ« ushtri nga njerĂ«zit”, thuhet nĂ« deklaratĂ«n e MinistrisĂ«.

Luftimet e ashpra erdhën pasi ushtria armene e Ngorono Karabakut tentoi të rikuperonte pozicionet e humbura nga luftimet e zhvilluara prej disa ditës me forcat e Azerbajxhanit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco