Emiratet e Bashkuara mirëpresin marrëveshjen me Izraelin/ Ndërkohë heshtja mbretëron në Arabinë Saudite

Emiratet e Bashkuara mirëpresin marrëveshjen me Izraelin/ Ndërkohë heshtja mbretëron në Arabinë Saudite

16:36, 14/08/2020

Ndërsa media dhe njerëzit në Emiratet e Bashkuara Arabe përshëndetën marrëveshjen e shtetit të Gjirit për të normalizuar marrëdhëniet me Izraelin si një fitore diplomatike që ndihmon palestinezët, heshtja mbretëroi në Arabinë Saudite.

Analistët shohin surprizën e marrëveshjes Emiratet e Bashkuara Arabe-Izrael të njoftuar të enjten si një nxitje strategjike për qëndrimin rajonal dhe global të Emirateve të Bashkuara Arabe, që mund ta vendosin atë përpara fqinjit dhe aleatit të saj të fuqishëm saudit, veçanërisht në marrëdhëniet kritike me Uashingtonin, rapotron Reuters.

Arabia Saudite është ekonomia më e madhe e Gjirit dhe eksportuesi më i madh i naftës në botë, por Emiratet e Bashkuara Arabe vitet e fundit janë bërë gjithnjë e më bindëse në politikën e saj të jashtme, veçanërisht në pikat e nxehta rajonale si Libia, Sudani dhe Jemeni.

Në korrik të vitit të kaluar Emiratet e Bashkuara Arabe thanë se po tërhiqte trupat nga Jemeni ku së bashku me Arabinë Saudite drejtuan një koalicion të mbështetur nga perëndimi duke luftuar me Houthis të lidhura me Iranin që nga 2015.

Marrëveshja ishte një triumf i rrallë për Presidentin e SHBA Donald Trump në diplomacinë e Lindjes së Mesme përpara zgjedhjeve të 3 nëntorit.

Por, nëse ai mundet nga kandidati për president presidencial Joe Biden, Emiratet e Bashkuara Arabe mund të fitojnë një avantazh ndaj Riadit në marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco