Mbi 14 persona të vdekur nga rrëshqitjet e dheut në Korenë e Jugut

Mbi 14 persona të vdekur nga rrëshqitjet e dheut në Korenë e Jugut

23:06, 04/08/2020

Katërmbëdhjetë njerëz u vranë dhe më shumë se 1.000 njerëz u detyruan të largohen nga shtëpitë e tyre, pasi shiu që ra për 42 ditë shi me radhë, shkaktoi përmbytje dhe rrëshqitje të dheut, thanë autoritetet të martën.

Shi i madh, i cili ka goditur gjithashtu Kinën, Tajlandën, Mianmar dhe Indinë ditët e fundit, përmbyti tokën bujqësore dhe përmbyti pjesë të autostradave dhe urave kryesore në kryeqytetin Seul, raporton Reuters.

Viktimat përfshinin tre persona nga Zelanda e Re nga e njëjta familje, të cilët u gjetën të vdekur të hënën në vendin Gapyeong, në veri-lindje të Seulit.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco