Britania njofton 20 vdekje nga koronavirusi/ Qeveria akuzohet për ‘fryrje’ të numërit të viktimave

Britania njofton 20 vdekje nga koronavirusi/ Qeveria akuzohet për ‘fryrje’ të numërit të viktimave

16:18, 16/07/2020

Britania njoftoi sot 20 vdekje të tjera nga koronavirusi, mes pretendimeve se numri i viktimat është shumë më i lartë.

Shefat e Departamentit të Shëndetësisë nuk kanë konfirmuar ende shifrën përfundimtare ditore, e cila shpesh është shumë më e lartë sepse merr parasysh vdekjet në të gjitha mjediset, raporton Dailymail.

Shëndeti Publik në Angli njoftoi 19 vdekje në të gjithë vendin. Në Skoci u regjistrua vetëm 1 viktimë, duke i dhënë fund magjisë së tij shtatë ditore pa asnjë viktimë. Ndërkohër asnjë vdekje nuk është regjistruar në Uells ose Irlandë Veriore.

Numri zyrtar i vdekjeve të Britanisë së Madhe nga Covid-19 arriti në 45,000.

Gjatë kulmit të krizës, më shumë se 1000 britanikë vdiqën nga koronavirusi çdo ditë.

Dy akademikë të lartë të Universitetit të Oksfordit sot pretenduan se qeveria po ‘fryn’ numrin aktual të vdekjeve dhe tha se më pak se 40 njerëz në të vërtetë po i nënshtrohen sëmundjes çdo ditë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco