Pas aneksimit të Krimesë, NATO vë në veprim planin e mbrojtjes për Poloninë dhe Balltikun

Pas aneksimit të Krimesë, NATO vë në veprim planin e mbrojtjes për Poloninë dhe Balltikun

16:50, 02/07/2020
A+ Aa A-

NATO ka vënë në veprim një plan mbrojtës për Poloninë dhe vendet baltike pasi Turqia hodhi kundërshtimet e saj, thanë zyrtarë nga Lituania, Polonia dhe Franca.

Ministria e jashtme e Turqisë nuk pranoi të komentojë të enjten, raporton Reuters.

Plani për Poloninë, Lituaninë, Letoninë dhe Estoninë, detajet e të cilave klasifikohen, u hartua me kërkesën e tyre pasi Rusia aneksoi Krimesë nga Ukraina në 2014.

Ai u miratua në një samit të NATO-s gjatë dhjetorit në Londër.

Por Turqia nuk i lejoi shefat e NATO-s që të vinin në veprim planin, përveç nëse ata e njihnin milicinë kurde të YPG në veri të Sirisë si terroristë.

"Turqit kanë hequr kundërshtimet e tyre," tha një zyrtar i Ministrisë Franceze të Forcave të Armatosura të Mërkurën.

Një diplomat i NATO-s tha se planet tani u morën vesh përfundimisht.

Megjithëse nuk ishte e qartë nëse Turqia nxori ndonjë lëshim për të rënë dakord, një diplomat i dytë i NATO-s tha se Ankaraja kishte pranuar pas presionit nga 29 aleatët e tjerë në fund të muajit të kaluar.

Plani i mbrojtjes i Polonisë dhe Balltikut, i njohur si Eagle Defender, nuk ka asnjë ndikim të drejtpërdrejtë në strategjinë e Turqisë në Siri.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco