Një grip i ri që mund të kthehet në pandemi zbulohet në Kinë

Një grip i ri që mund të kthehet në pandemi zbulohet në Kinë

07:22, 30/06/2020

Shkencëtarët në Kinë kanë identifikuar një lloj të ri të gripit që ka potencialin për t'u bërë një pandemi.

Ai u shfaq së fundmi tek derrat, por mund të infektojnë njerëzit, thonë ata.

Studiuesit janë të shqetësuar se mund të ndryshojë më tej në mënyrë që të mund të përhapet lehtësisht nga një person në tjetrin.

Ndërsa nuk është një problem i menjëhershëm, thonë ata, ai ka "të gjitha shenjat" e të qenit shumë i përshtatshëm për të infektuar njerëzit dhe ka nevojë për monitorim të afërt.

Si një gjë e re, njerëzit mund të kenë pak ose aspak imunitet ndaj virusit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

t30/06/2020 08:55

E bete me hije popullsine e botes o shkenctare leshi,paguheni per tu marre me viruset apo per te shkaktuar panik global qe u intetereson vetem nje grupi te vogel personash shume te pasur

Shto koment

Denonco