Johnson ‘merr në mbrojtje’ Hong Kongun/ U ofron nënshtetësi britanike 3 milion banorëve

Johnson ‘merr në mbrojtje’ Hong Kongun/ U ofron nënshtetësi britanike 3 milion banorëve

21:30, 03/06/2020

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar është zotuar të pranojë afro 3 milion banorë të Hong Kongut, në përgjigje të përpjekjeve të Kinës, për të vendosur në territorin autonom, një ligj të ri të sigurisë kombëtare.

Duke e bërë premtimin në një editorial të botuar nga The Times Wednesday, Boris Johnson tha se rreth 350,000 banorë të Hong Kongut që mbajnë pasaporta kombëtare britanike jashtë shtetit, si dhe rreth 2.5 milion njerëz që plotësojnë kërkesat për të aplikuar për to, do t'u jepeshin 12-muaj të rinovueshëm vizash, për të jetuar në Mbreterinë e Madhe, raporton FoxNews.

"Shumë njerëz në Hong Kong kanë frikë se mënyra e tyre e të jetuarit, të cilën Kina u zotua ta mbështeste dhe ta respektonte është nën kërcënim," tha Johnson. "Nëse Kina vazhdon të justifikojë frikën e tyre, atëherë Britania nuk do të mund të pranonte të shtrëngonte shpatullat dhe të ikte; në vend të kësaj ne do të respektojmë detyrimet tona dhe do të ofrojmë një alternative. "

"Ka diçka të mrekullueshme për faktin se një ishull i vogël në deltën e lumit Pearl, u ngrit për t'u bërë një qytet i shkëlqyeshëm tregtar dhe një qendër tregtare e Azisë Lindore. Është e mrekullueshme, por jo aksidentale apo fatlume, ”shkroi Kryeministri.

"Hong Kong ka sukses sepse njerëzit e saj janë të lirë," vazhdoi Johnson.

"Ata mund të ndjekin ëndrrat e tyre, ata mund të debatojnë dhe të ndajnë ide të reja, duke u shprehur ashtu si dëshirojnë. Ata jetojnë nën sundimin e ligjit, të administruar nga gjykatat e pavarura. "

Johnson pohoi se vendimi i Kinës për të imponuar ligjin e ri të sigurisë kombëtare në Hong Kong, në vend që të lejojë Hong Kongun të qeverisë përmes institucioneve të veta, qëndron në konflikt të drejtpërdrejtë me Deklaratën e Përbashkët të Sino-Britanisë të regjistruar nga Kombet e Bashkuara.

Marrëveshja e vitit 1997 i dorëzoi Pekinit Hong Kongun, më parë një koloni britanike, për sa kohë që njerëzve të Hong Kongut u lejuan të mbanin disa liri që nuk u jepeshin qytetarëve kinezë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco