VIDEO/ Futi kamionin mes turmës, kush është personi që tronditi SHBA

VIDEO/ Futi kamionin mes turmës, kush është personi që tronditi SHBA

12:33, 01/06/2020

Një kamion u nis me shpejtësi drejt turmës së protestuesve të dielën në Minneapolis të SHBA.

Pamjet tronditëse bënë xhiron e botës. Protestuesit kishin dalë mbi urën e Minneapolis-it për të protestuar për vdekjen e George Floyd.

Shoferi është identifikuar. Ai quhet Bogdan Vechirko. Policia e ka ndaluar dhe e akuzon për sulm.

Oficerët e policisë thonë se janë befasuar pasi asnjë protestues nuk u plagos rëndë nga ky incident tronditës.

Ata shtojnë se duket se veprimet e tij ishin të qëllimshme, edhe pse mbetet për t’u hetuar më tej.

Shumë prej protestuesve hodhën biçikleta dhe tentuan të ndalojnë kamionin. Më pas ata e dhunuan shoferin deri në momentin kur erdhi policia dhe e arrestoi.

Nuk dihet se si është futur kamioni në atë aks, për shkak se autostrada ishte e bllokuar.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco