‘Izolimi nuk ndryshoi kursin e pandemisë, por shkatërroi miliona jetë’

‘Izolimi nuk ndryshoi kursin e pandemisë, por shkatërroi miliona jetë’

18:12, 22/05/2020

Izolimi nga koronavirusi nuk ndryshoi kursin e pandemisë, por në vend të kësaj shkatërroi miliona jetë. Kështu thuhet në një studim të publikuar nga JP Morgan.

Në studimin e gjigantit financiar thuhet se të dhënat tregojnë se niveli i infeksioneve ka rënë edhe kur janë hequr kufizimet. Kjo sugjeron se virusi ka dinamikën e tij, që nuk ka lidhje me masat e papërshtatshme të izolimit.

Danimarka është një vendet që ka njohur rënie të infeksioneve edhe pasi vendi është hapur plotësisht. Edhe në SHBA, shtetet që janë hapur, kanë njohur nivele të ulëta të shkallës së infektueshmërisë.

Në dokument thuhet se vendimet për izolimin janë mbështetur në dokumente shkencore me të meta.

“Bllokimit kanë shkaktuar një dëm kolosal ekonomik dhe potencialisht shumë më tepër vdekje se vetë Covid-19,” thuhet në dokument.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco