Ja kur pritet të zerohen rastet me koronavirus në Itali

Ja kur pritet të zerohen rastet me koronavirus në Itali

12:46, 30/03/2020

Kur pritet të zerohen rastet me koronavirus në Itali? Gazeta Corriere della Sera shkruan se objektivi është java e dytë ose e tretë e majit.

Ky është momenti kur në të gjithë territorin italian do të zerohen rastet e diagnostikuara me Covid-19. Objektivi mund të arrihet duke nisur nga 5 deri më 16 maj. Por në disa rajone, kjo mund të ndodhë më herët.

Rezultatet vijnë nga një studim i EIEF, Instituti për Ekonomi dhe Financa Einaudi me qendër në Romë. Ky është një studim i rëndësishëm jo vetëm për Italinë, por për mbarë botën. Për momentin, studimi është i pari që tregon një horizont.

Sipas të dhënave, rastet me koronavirusin e ri pritet të zerohen mes 5 dhe 16 majit në Toskana, vendi që është më pas në kurbë.

TĂ« tjera rajone janĂ« shumĂ« mĂ« pĂ«rpara. NĂ« Trentino-Alto Adige, ky kufi do kapĂ«rcehet mĂ« 6 prill. NĂ« Basilicata njĂ« ditĂ« mĂ« pas. NĂ« Valle d’Aosta ditĂ«n tjetĂ«r. Kurse nĂ« Puglia, rastet do zerohen mĂ« 9 prill.

Në Veneto, dita-zero do vijë më 14 prill. Në Lombardi më 22 prill dhe në Emilia-Romagna më 28 prill.

Në Lazio pritet që objektivi të përmbushet më 16 prill.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco