Përplasje SHBA-Kinë/ Washingtoni e padit, Pekini: Virusi është ‘amerikan’

Përplasje SHBA-Kinë/ Washingtoni e padit, Pekini: Virusi është ‘amerikan’

19:51, 29/03/2020

Nga Massimo Introvigne *

Në një artikull të fundit në Bitter Winter, diskutova komentet e juristit amerikan, James Kraska, për paditë e mundshme kundër Kinës, duke i kërkuar që të paguante dëmet e mëdha të shkaktuara nga përhapja e COVID-19, e cila u shkaktua ose të paktën u keqësua nga pakujdesia kineze dhe mbulesat.

Rashë dakord me profesorin që Kina ka përgjegjësi ligjore, por nuk u pajtova me të kur identifikoi Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë si vendin e duhur ose të mundshëm për të kërkuar pretendimet për dëme. Kam shpresa më të mira tek gjykatat civile në Sh.B.A dhe krijimtaria e avokatëve amerikanë.

Tashmë ka ndodhur. Qeveria kombëtare kineze dhe autoritetet provinciale Hebei janë paditur në Gjykatën e Rrethit Jugor të Florida për dëmet e shkaktuara tek qytetarët amerikanë të cilët nuk testuan pozitive për COVID-19, por pretendojnë se kanë pësuar humbje ekonomike për shkak të saj.

Padia rëndon mbi Republikën Popullore të Kinës (PRC), Komisionin Kombëtar të Shëndetit, Ministrinë e Menaxhimit të Emergjencave dhe ndaj qeverive të provincave Hubei dhe Wuhan.

Studiuesit kinezë Zheng Sophia Tang (aktualisht në Universitetin e Newcastle) dhe Zhengxin Huo dolën në mbrojtje. Ata argumentuan që gjykatat amerikane nuk duhet të kërkojnë juridiksion kundër një shteti sovran të huaj siç është Kina - megjithëse ligji amerikan i lejon ata ta bëjnë këtë në disa rrethana.

Në fakt, Ligji i Implementimit të Implementimit të Jashtëm të huaj (FSIA) i vitit 1976 thotë se, shtetet e huaja mund të paditen "për lëndime personale ose vdekje, ose dëmtim ose humbje të pronës, që ndodhin në Shtetet e Bashkuara dhe të shkaktuara nga veprimi torturues ose mosveprimi i kësaj shteti i huaj ose i ndonjë zyrtari ose punonjësi të këtij shteti të huaj ndërsa vepron në fushën e punës së tij ose punësimit. "

Sipas ligjit amerikan, Kina mund të jetë përgjegjëse për dëmet, por barra e provës është e rëndë për paditësit. Përshtypja ime është se këto janë vetëm lëvizje paraprake. Ne nuk kemi parë akoma firmat e avokatit të lartë, milionerëve që hyjnë në skenë. Dhe, për atë që vlen, unë sugjerova që paditja e CCP-së (Republika Popullore e Kinës) si palë mund të jetë më e lehtë sesa të padisë Kinën si një shtet sovran.

Por nuk kanë munguar reagimet nga Kina që kërkojnë nisjen e proceseve gjyqësore kundër qeverisë amerikane, bazuar në teorinë e promovuar zyrtarisht nga qeveria kineze se virusi e ka patur origjinën në Shtetet e Bashkuara dhe erdhi në Kinë përmes ushtarëve amerikanë që morën pjesë në Lojërat Ushtarake Wuhan në Tetor 2019.

Teorikisht, gjykatat lokale në Kinë duhet të kërkojnë udhëzimin e Gjykatës Supreme të Popullit, e cila duhet të ndalojë çështjet pasi (ndryshe nga ligji amerikan), ligjet kineze pohojnë se shtetet e huaja sovrane gëzojnë imunitet absolut nga ndjekja ligjore.

Por është e qartë që këto raste janë thjesht hakmarrje dhe propagandë politike. Askush nuk mund të besojë seriozisht se SHBA eksportoi virusin në Kinë, dhe makina propaganduese e Republikës Popullore të Kinës duket se tashmë ka kaluar në teorinë po aq absurde se virusi kishte origjinën në Itali.

Paditë civile amerikane janë, nga ana tjetër, serioze. Unë personalisht mbaj shpresa te avokatët amerikanë dhe lutem çdo ditë, duke shpresuar se ata do të frymëzohen për të lëshuar artilerinë e tyre më të rëndë ligjore kundër Kinës

* Massimo Introvigne është sociology Italian I feve. Ai është themelues dhe drejtues I Center for Studies on New Religions (CESNUR) dhe autor i 70 librave dhe mbi 100 artikujve mbi sociologjinë e feve.

Përshtati në shqip Syri.net

https://bitterwinter.org/coronavirus-china-is-sued-in-the-us-sues-back-claiming-the-virus-is-american/

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari31/03/2020 22:20

MOS U ZINI KOT!!!!! MOS E AKUZONI KOT NJERI TJETRIN!!!!! Qe nuk eshte origjina e COVID-19 nga lakuriqi i nates dhe pangolini, kjo as qe nuk diskutohet. Kam disa pyetje qe mendoj se njerez shkencetar te mencur, virologe, epidemiologe, mikrobiologe, psikologe, mjeke, filozofe, hetues apo investigues le te japin ide, versione apo shpjegime llogjike te besueshme: 1. A shitet, trafikohet apo konsumohet kafsha e akuzuar per shkakun e COVID-19, pangolin, vetem ne qytetin kinez WUHAN apo edhe ne qytete te tjera te Kines, psh Pekin apo Shanghai? 2. Pse nuk u perhap edhe ne Provinca te tjera te Kines? 3. Nese shkaku i COVID-19 eshte pangolini, pse mendohet se ky virus mund te shpertheje perseri ne shtator apo ne vjeshte? 4. A nuk do te mjaftonte shfarosja e lakuriqeve te nates apo ndalimi i konsumimit te kesaj kafshe apo kafsheve te tjera qe ky COVID-19 te mos perseritet me? 5. Sa kohe ka qe konsumohet pangolini ne Kine? Pse nuk ka shperthyer me perpara? 6. A ka lidhje shperthimi global i ketij COVID-19 me disa zgjedhje politike qe pritet te mbahen vitin tjeter ne disa nga shtetet kryesore te fuqishme dhe me shume peshe ne bote dhe ne politiken boterore? 7. A mos valle COVID-19 eshte nje bombe biologjike e krijuar artificialisht ne laboratoret supermoderne, dhe deri diku e kontrollueshme, e perdorur vetem per te krijuar kaos boteror ne vend te nje Lufte te Trete Boterore? 8. A ishte ky thjesht nje test boteror per te treguar se cilat qeveri jane me te deshtuarat dhe cilat jane me te pergatiturat ne bote? 9. A eshte ky nje sinjal se bota ka nevoje per te bere nje ristart dhe te vendosur nje rend apo nje sistem te ri boteror? Le te na japin pergjigje

lushingabarbullushi29/03/2020 20:47

VIRUSI I KUQ I KOMUNISTEVE KINEZE Ne raste te tilla si kjo situatë e krijuar nga kjo pandemi vertete eshte mire mos te behen diskutime politike. Por ne fakt ka nje problem i cili nuk ka se si te anashkalohet dhe ska se si te mos permendesh politiken. Sipas meje ky eshte nje VIRUS POLITIK i krijuar ne kuadrin e Luftes Ekonomike midis superfuqive dhe vendeve te tjera te zhvilluara. Një virus Made In China me bekimin e Rusise dhe te George Soros. Nje virus i ideuar nga udheheqja komuniste kineze per rrenimin e ekonomive perendimore. Qellimi paresor nuk eshte vrasja e popullsive por rrenimi i ekonomive. Natyrisht vdekjet (si zgjedhje e sulmit), jane kalkuluar te jene adresuar ne moshat e vjetra, e menduar nga udheheqja kineze si minimumi i "humanizmit" per te mos perfshire moshat e reja dhe te mesme. Goditen ekonomite e Italise, Frances, Spanjes, Gjermanise, Anglise, Amerikes, etj. India me popullsi 1.35 miliard banore dhe Rusia me popullsi 140 milion banor, te dyja keto shtete shume afer me Kinen dhe me levizje te bollshme ndermjet tyre, thuajse nuk jane prekur fare nga virusi corona. Duket qarte se virusi corona kishte prere bileten per ne zemer te Europes dhe nuk "preferoi te udhetonte" as ne drejtim te Indise as ne drejtim te Rusise. E thene shkurt ky eshte nje virus i krijuar nga mendjet e komunisteve kinez me mbeshtetjen e carëve te kuq si Putini dhe Soros. Asnje krijese nuk ka kaq shume ngjashmeri me djallin sa krijesa "komunist"

Shto koment

Denonco