Kompania britanike dizenjon për 10 ditë respiratorin, do prodhojë 15 mijë copë

Kompania britanike dizenjon për 10 ditë respiratorin, do prodhojë 15 mijë copë

19:48, 26/03/2020

Kompania britanike e teknologjisë Dyson dizenjoi brenda 10 ditësh një model të ri të pajisjes respirative që do të ndihmojë të gjithë vendin të luftojë COVID-19.
Kjo shërbeu si një përgjigje ndaj urdhrit të kryeministrit Boris Johnson ku u është kërkuar të gjithë kompanive të prodhimit të pajisjeve të ndryshme të ndihmojnë në prodhimin e pajisjeve respirative.
James Dyson, pronarit të kompanisë iu desh 10 ditë që të dizenjonte një model shumë efikas dhe të thjeshtë për tu prodhuar.

Produkti i quajtur CoVent është më i lehtë për tu prodhuar ndërkohë që është dizenjuar posaçërisht për pacientët e infektuar nga koronavirusi.

Gjithashtu Dyson u shpreh që do të dhurojë 5 mijë pajisje të tilla për Britaninë për të luftuar pandeminë. Ndërkohë që në total do të prodhojë 15 mijë pajisje.

Ndërkohë që një zëdhënës i kompanisë bëri me dije se kjo pajisje do të dalë në treg në muajin prill.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco