Indi, 1.3 miliardë njerëz mbyllen brenda, shtohen rastet me koronavirus

Indi, 1.3 miliardë njerëz mbyllen brenda, shtohen rastet me koronavirus

09:19, 26/03/2020
NEW DELHI - Tri persona të tjerë të infektuar me koronavirus vdiqën gjatë natës në Indi ndërsa qeveria kërkoi të enjten për të përmirësuar shërbimet themelore në 1.3 miliardë njerëz të mbyllur në ambiente të mbyllura për të ngadalësuar përhapjen e sëmundjes, njofton reuters.

Rrugët u heshtën nëpër qytetet e Indisë në ditën e dytë të një mbyllje tre-javore, 24 orë pasi njerëzit dëgjuan thirrjen e kryeministrit Narendra Modi për të mos dalë nga shtëpitë, përveç në raste urgjente ose për të blerë ushqime dhe nevoja të tjera.

Rreshta njerëzish, të veshur me maska ??dhe disa me doreza, mund të shiheshin jashtë dyqaneve të lagjeve të vogla në Delhi dhe Mumbai, midis qyteteve të tjera.

Kamionët u bllokuan në kufijtë shtetërorë dhe transporti publik u tërhoq. Policia ka zbatuar rreptësisht bllokimin edhe pse Modi tha se shërbimet thelbësore do të mirëmbahen.

Ram Prakash, një dyqan tregtar në zonën e Nizamuddinit të Delhi, tha që furnizimet e disa mallrave thelbësorë ishin përmirësuar megjithëse uji në shishe ishte ende një problem.

"Ende jemi përballur me çështje të furnizimit me disa gjëra, por ngadalë gjërat po përmirësohen," tha ai.  Ministria e Shëndetësisë tha se numri i rasteve të koronavirusit ishte rritur në 649, nga të cilat 13 kishin vdekur.

Numrat janë akoma të vogla në krahasim me ato në Kinë, Itali dhe Spanjë, por ekspertët e shëndetësisë kanë paralajmëruar se vendi i dytë më i populluar në botë përballet me një valë të fortë infeksionesh nëse nuk merren hapa të ashpër.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco