2,5 miliard dollarë për të luftuar koronavirusin/ Trump i nis planin e financimit Kongresit

2,5 miliard dollarë për të luftuar koronavirusin/ Trump i nis planin e financimit Kongresit

21:18, 25/02/2020

Administrata Trump po i kërkon Kongresit 2.5 miliardë dollarë për të luftuar koronavirusin, duke përfshirë më shumë se 1 miliard dollarë për vaksinat, tha Shtëpia e Bardhë të hënën.

Me tregjet financiare në rënie nga shqetësimet se virusi do të ketë një ndikim të rëndësishëm në ekonominë globale, administrata Trump mezi pret që të tregojë se është e përgatitur për të luftuar virusin, pavarësisht numrit të kufizuar të rasteve deri më tani në Shtetet e Bashkuara, raporton Reuters.

Virusi është përhapur në rreth 29 vende dhe territore përtej Kinës, me shpërthime në Korenë e Jugut, Iran dhe Itali.

"Administrata Trump vazhdon ta marrë shumë seriozisht përhapjen e Sëmundjes së Coronavirus COVID-19. Sot administrata po përcjell në Kongres një plan financimi shtesë prej 2.5 miliardë dollarësh për të përshpejtuar zhvillimin e vaksinave, mbështetjen e gatishmërisë dhe aktivitetet e reagimit dhe për të blerë pajisje dhe furnizime shumë të nevojshme ", tha Rachel Semmel, një zëdhënëse e Zyrës së Menaxhimit dhe Buxhetit të Shtëpisë së Bardhë.

Paratë do të përdoren për terapeutikë, zhvillimin e vaksinave dhe grumbullimin e pajisjeve mbrojtëse personale siç janë maskat, tha Shtëpia e Bardhë.

Nga kërkesa prej 2.5 miliardë dollarësh, 1.5 miliardë dollarë përfaqësojnë fonde të reja.

Pjesa tjetër do të vinte nga fondet e buxhetuara tashmë nga Kongresi, të tilla si para të papërdorura për të luftuar virusin Ebola.

Administrata kërkon miratimin e kongresit për të ridrejtuar ato para për të luftuar koronavirusin.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco