Ora 11 e datës 11 të muajit të 11, armëpushimi që i dha fund Luftës së Parë Botërore

Ora 11 e datës 11 të muajit të 11, armëpushimi që i dha fund Luftës së Parë Botërore

08:21, 11/11/2019

Luftimet ndaluan zyrtarisht në orën 11:00, të ditës së 11 të muajit të 11.

Më 11 nëntor të vitit 1918, Gjermania nënshkruan një marrëveshje për armëpushim me aleatët në një vagon treni në pyllin Compiegne të Francës.

Luftimet ndaluan zyrtarisht në orën 11:00, të ditës së 11 të muajit të 11 dhe kjo ditë është nderuar çdo vit me dy minuta heshtjeje, ndërsa Shtetet e Bashkuara e kanë shpallur 11 nëntorin Ditën e Veteranëve.

Lufta e Parë Botërore përfundoi zyrtarisht me nënshkrimin e Traktatit të Versajës, më 28 qershor 1919.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco