Vajza vietnameze, që vrapon e zhveshur nga sulmi me napalm, mbetet imazhi më tronditës në botë

Vajza vietnameze, që vrapon e zhveshur nga sulmi me napalm, mbetet imazhi më tronditës në botë

08:52, 18/10/2019

Imazhi i frikshëm i një vajze vietnameze që vrapon lakuriq nga një sulm kryeson listën e imazheve më të fuqishme të lajmeve që kanë tronditur dhe mahnitur botën. Fotografia shqetësuese e nëntëvjeçares, Kim Phuc u botua në të gjithë botën dhe besohet se ka ndihmuar në përfundimin e luftës në Vietnam.

1. Në këtë imazh të tmerrshëm, vajza nëntë vjeçare Kim Phuc, kishte hequr rrobat e djegura nga shpina pas një sulmi nga napalm në 1972 

Image

Imazhi ikonik i astronautit Buzz Aldrin në Hënë u bë një momentet unike në historinë amerikane dhe globaleImageNelson Mandela, majtas, dhe gruaja e tij, Winnie, marshojnë prej burgut Victor Verster në Paarl, afër Cape Town, Afrika e Jugut, pasi Mandela kishte kaluar 27 vjet në burgImageHeroi i bombave me tuba Paul Dadge është parë duke ndihmuar një viktimë të bombave, të përshkruar nga shtypi si 'gruaja në maskë'ImageImazhi i tre vjeçarit Aylan Kurdi mbytur në afërsi të bregut të Bodrum, Turqi, tronditi një audiencë ndërkombëtareImageF.H/SYRI.NET

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco