Zjarret në Spanjë, evakuoen mijëra persona dhe digjen qindra hektar

Zjarret në Spanjë, evakuoen mijëra persona dhe digjen qindra hektar

10:32, 19/08/2019

“Të paktën 250 zjarrfikës, 9 helikopterë dhe 2 avionë janë angazhuar sot për të fikur flakët pranë qytetit Valleseco në ishullin Gran Canaria, në arkipelagun e Oqeanit Atlantik”, njoftuan autoritetet vendase.

Autoritetet në Ishujt Kanare të Spanjës konfirmuan se rreth 2000 njerëz janë evakuuar për shkak të zjarrit që ka shkatërruar më shumë se 500 hektarë, që kur shpërtheu më pak se 24 orë më parë.

Zyrtarët theksojnë se zjarri ka potencial të madh për t’u përhapur dhe kanë urdhëruar evakuime në të paktën gjashtë qytete.

Ishulli kaloi një tjetër zjarr shkatërrues javën e kaluar.

Sipas agjencisë meteorologjike AEMET, zjarret janë të zakonshme në Evropën Jugore gjatë muajve të nxehtë dhe të thatë të verës. Pothuajse gjysma e provincave të Spanjës janë në rrezik të lartë nga zjarret.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco