Ja si duket komunizmi

Ja si duket komunizmi

21:50, 13/08/2019

Nga Timo Lokoschat, BILD

Gjak dhe ulërima. Polici civil kinez i shtyp kokën me gju një djali të ri mbi një dysheme betoni. Pas 44 sekondash përfundon videoja e shpërndarë gjerësisht në internet. Se çfarë ndodh me personin e arrestuar, nuk dihet. Kjo është një nga shumë skena të tmerrshme nga Hong Kongu, ku Partia Komuniste kineze po demonstron brutalisht fuqinë e saj për javë të tëra.

Ndërsa edhe tek ne është bërë në modë që të ëndërrojnë pak për komunizmin, rinia e Hong Kongut aktualisht po lufton me jetën e saj kundër tiranisë kineze.

Jo të gjithë ata që flirtojnë me idetë e Marksit dhe Engelsit kanë në mendje metoda të dhunshme. Por ndoshta keni lexuar ndonjë libër historie: Sa herë që doktrina komuniste vihet në zbatim- në shekullin e 20 apo 21-të- ajo gjithmonë përfundon si kjo video në mbarë botën pa asnjë përjashtim. Dhe zakonisht shumë më keq.

Por ky nuk është në të vërtetë komunizëm, kundërshtojnë shpesh marksistët këtu në Perëndim.

E vërtetë, nga njëra anë sistemi ekonomik kapitalist shtetëror i Partisë Komuniste kineze ka të bëjë pak ose aspak me atë që imagjinohej dikur në teori.

Nga ana tjetër: kur ka ekzistuar ndonjëherë komunizmi ‘i duhur’? Në Bashkimin Sovjetik? Në Gjermaninë Lindore? Në Kubë? Në Venezuelë? Nikaragua? Kamboxhia? Bolivi? Laos? Somali? Shqipëri? Korenë e Veriut?

Ka ide që nuk duhen lejuar të zbatohen kurrë në praktikë. Komunizmi dhe paraardhësi i tij, socializmi, nuk janë me siguri një prej tyre.

Sa prova të tjera në terren duhet të bëjmë derisa qarqet e fundit të kuptojnë se ideja e ndërtimit të një shoqërie socialiste përfundon gjithmonë në dhunë, shtypje dhe varfëri?

Studentët e rinj nga Hong Kongu janë më realistë për këtë. Ata e dinë se nga çfarë kërcënohen, kur Partia Komuniste kineze e forcon pushtetin e saj: jo nga parajsa, por nga ferri në tokë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

liu 14/08/2019 08:27

jo me keq se ai fakiri zezak qe e kishin lidh si ne kohen e skllaverise ato pederat "kauboj" ne "demokracine"amerikane

lushingabarbullushi13/08/2019 23:01

Njesoj si Sait Dollapit!

Emri 13/08/2019 22:36

that is not communism, its just the way the world works, that is the result of careless politicians which don't want to accept the truth that they failed hard, so hard that now they go and call this communism. go to north Korea and that you'll know what I'm talking about. this is just violence, and it happens everywhere. it like the western culture doesn't want to accept their failure, just look at how poeple in the states and european countries still try to blame trump using alibis, instead of understanding and moving on. what a bunch of little kids talking about how they want progress in a healthy way. they might be the real communist today.

Shto koment

Denonco