Akull 1.5 metër i trashë në Guadalaraja të Meksikës

Akull 1.5 metër i trashë në Guadalaraja të Meksikës

08:33, 01/07/2019

Gjashtë zona periferike në qytetin meksikan të Guadalajaras janë lënë të mbuluara në një shtresë të trashë akulli pas një stuhie të madhe breshëri.

Akulli ishte deri në 1.5m i trashë dhe në vende të ndryshme disa makina ishin zhytur në të. Makineritë për mbrojtjen civile u vendosën për të pastruar rrugët në qytetin prej pesë milionë banorësh në veri të qytetit të Meksikës.

Zyrtarët lokal gjithashtu raportuan përmbytje dhe pemë të rëna, por askush nuk mendohet të jetë lënduar. Qyteti kishte qenë duke u përvëluar në temperatura prej më shumë se 30 gradë C.

Në momentin kur është goditur nga stuhitë e breshërit nga i cili është goditur edhe më parë, por rrallë kaq rëndë.

Autoritetet thonë se 200 shtëpi janë dëmtuar dhe dhjetëra automjete kanë shpërthyer në qytet dhe në rrethinat përreth. Guvernatori i shtetit Enrique Alfaro e përshkroi atë si të pabesueshme, sipas AFP. Autoritetet shprehen se tanimë nuk ka më vlerë të pyesim nëse po ndodh ngrohja globale dhe ndryshimi i klimës./F.H/SYRI.NET

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco