Itali, moti i keq në fundjavë: ciklone dhe stuhi nga veriu në jug

Itali, moti i keq në fundjavë: ciklone dhe stuhi nga veriu në jug

14:27, 24/05/2019

Moti i ashpër do pushtojë italinë këtë fundjavë: stuhitë e dhunshme që ngrihen nga Magrebi do të godasin të gjithë vendin midis të shtunës, të dielën dhe të hënën 27 maj.

Duket si një mallkim, por që nga fillimi i kësaj pranvere, çdo fundjavë është prishur nga shira dhe stuhi, ndonjëherë edhe intensive.

Dhe kjo fundjavë e fundit e majit do të karakterizohet nga moti i keq. Sardenja do të goditet nga stuhitë e para të forta në mëngjesin e së shtunës 25 maj, në pjesët jugore të ishullit, me fenomene që intensifikohen gjatë pasdites / mbrëmjes, kur shiu do të shtrihet në të gjithë Sardenjën dhe në Siçilinë perëndimore, Kampania, Lacio, Bazilikata dhe zonat e brendshme të Markes, Abrucos, Molizes dhe Pulias, shkruan sot MeteoWeb.

Stuhi të tjera të forta do të godasin Veriun, në veçanti Piemonten, Vale d'Aosta, Lombardian, Emilian dhe Trentino Alto Adixhen, me stuhi të mëdha breshëri sidomos pasditeve / mbrëmjeve në rrafshin e Lombardit.

Image

Të dielën në 26 maj, moti i keq do të përhapet në të gjithë Italinë, me stuhi të dhunshme në veri dhe në mbrëmje edhe në Jug.

Natën midis të dielës dhe të hënës do të kemi "nxjerrjen në pah" të motit të keq të këtij cikloni të vendosur midis Sardenjës dhe Sicilisë.

Do të nxiten stuhi të forta në veçanti në Kalabri, Kampania, Bazilikata dhe Pulia. Këto fenomene do të vazhdojnë gjithashtu të hënën më 27 maj./F.H/SYRI.NET

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco