Rreziku i dronëve, SHBA paralajmëron amerikanët në Dubai për sulme të mundshme

Rreziku i dronëve, SHBA paralajmëron amerikanët në Dubai për sulme të mundshme

09:22, 15/05/2019

Turistët amerikanë në Dubai dhe vende të tjera të Emirateve të Bashkuara Arabe janë paralajmëruar "për tensionet e shtuara në rajon" dhe janë njoftuar që të marrin masa të veçanta paraprakisht, shkruan sot, The Indipendent. 

Ambasada e SHBA-së dhe Konsullata e Përgjithshme në Emiratet e Bashkuara Arabe njoftuan në profilin e tyre në Twitter: "Qytetarët amerikanë janë të inkurajuar fuqimisht për të ruajtur një nivel të lartë të vigjilencës dhe të jenë të përgatitur për çfarëdolloj situate”.

Paralajmërimi vjen si përgjigje ndaj sulmeve të dronëve të armatosur në dy stacione pompimi të naftës në Arabinë Saudite. Houthët në Jemen pretendonin autorësinë e këtij sulmi.

 


 

 

Departamenti i Shtetit u thotë amerikanëve në rajon:

"Të dyja informacionet historike dhe aktuale sugjerojnë se Shteti Islamik i Irakut dhe Sirisë (ISIS), Al Kaeda dhe organizatat e lidhura me të vazhdojnë të planifikojnë sulme kundër objektivave perëndimorë. Këto sulme mund të përdorin një gamë të gjerë taktikash, duke përfshirë operacionet vetëvrasëse, vrasjen, rrëmbimin, dhe bombardimet. Grupet rebele që veprojnë në Jemen kanë deklaruar një qëllim për të sulmuar vendet fqinje, duke përfshirë edhe Emiratet e Bashkuara Arabe, duke përdorur raketa dhe sisteme ajrore pa pilot (drone)".

Këshilli i Jashtëm i Udhëtimit të Mbretërisë së Bashkuar për Emiratet e Bashkuara Arabe e ngre një shqetësim të tillë duke thënë:

"Kërkesa është bërë në mediat publike duke sugjeruar se mund të bëhen përpjekje për të sulmuar me raketa dhe sisteme ajrore pa pilot (dronë) në Emiratet e Bashkuara Arabe. Në rast të ndonjë incidenti, duhet të monitoroni raportet e medias lokale dhe të ndiqni këshillat e autoriteteve lokale. Terroristët kanë gjasa të përpiqen të kryejnë sulme në Emiratet e Bashkuara Arabe".

Image

As Britania e Madhe as SHBA nuk shprehen kundër udhëtimeve në këto vende por këshillojnë se duhet të tregohet dhe të ketë një qëndrim të kujdesshëm dhe vigjilencë të plotë gjatë udhëtimeve./F.H/SYRI.NET.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco