Pritet gjykimi i grave që vranë gjysmë - vëllain e Kim Jong-un

Pritet gjykimi i grave që vranë gjysmë - vëllain e Kim Jong-un

10:59, 16/08/2018

Një gjykatë në Malajzi ka vendosur që provat kundër dy grave të akuzuara për vrasjen e gjysmë-vëllait të kreut të Koresë Verore, janë të forta mjaftueshëm që rasti të shkojë në gjykim

Kim Jong-nam vdiq vitin e kaluar në aeroportin Kuala Kumpur pasi u sulmua në fytyrë me një agjent toksik. Siti Aisyah dhe Doan Thi Huong u deklaruan të pafajshme- duke thënë se po mendonin që janë duke marrë pjesë në një shaka në një emision televiziv, raporton BBC.

Nëse shpallen fajtore për vrasje, ato mund të përballen me dënimin me vdekje. Jong-nam kite ngritur zërin disa herë kundër dinastisë së familjes së tij në Korenë Veriore, kurse kim Jong-un ka mohuar çdo përfshirje në këtë rast.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment