Presidenti Trump merr një vendim të rëndësishëm  për eksportin e çelikut në SHBA

Presidenti Trump merr një vendim të rëndësishëm për eksportin e çelikut në SHBA

12:08, 21/04/2017

Presidenti Donald Trump ka nisur një hetim mbi vendet që eksportojnë çelik në SHBA, duke ngritur perspektivën e tarifave të reja për importet.

Kjo është projektuar për të ndaluar importimine çelikut artificialisht të lirë dhe nënvleftësimin e furnizuesve lokalë në SHBA.

Kina është një nga furnizuesit kryesore, por presidenti tha se nuk “kishte të bënte" me Pekinin.

Ai tha se ky vendim kishte në lidhje me mbrojtjen e sigurisë së SHBA-se, shkrua "BBC"../SYRI.net/ 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment