Gjërat që duhet t’i shmangim në mëngjes, pasi na shtojnë ankthin!

Gjërat që duhet t’i shmangim në mëngjes, pasi na shtojnë ankthin!

18:09, 23/02/2024

Kur zgjoheni për një ditë të re, ai optimizëm i freskët është fjalë për fjalë fillimi i gjithçkaje.

Por për shkak të asaj se sa të zënë jemi në jetë, shumë prej nesh marrin disa zakone të këqija që na ndjekin deri në mëngjes. Aq shumë saqë ne largohemi prej tyre thjesht sepse na ndihmojnë të jemi përpara të gjithëve, pavarësisht se e dimë dëmin e vërtetë që na shkaktojnë. Ata mund të mos ju lëndojnë tani, por këto zakone të këqija të mëngjesit mund të ndikojnë në mirëqenien tuaj fizike dhe mendore. Njihini dhe ndryshoni ato para se të jetë tepër vonë.

1.Kontrolloni telefonin tuaj – Smartphone-i ka një joshje të varur. Por, zhytja në zhurmën e mesazheve dhe njoftimeve sapo zgjoheni mund të mbingarkojë trurin tuaj dhe të fillojë ditën tuaj me më shumë ankth sesa ju nevojitet. Jepini vetes kohë për t’u çlodhur gjatë ditës pa shpërqendrime dixhitale.

Çfarë mund të bëni në vend të kësaj? Vononi konsumin dixhital! Filloni duke shmangur mesazhet ose Instagramin për 20 minuta, derisa të jeni gati për të nisur ditën tuaj. Bota do të jetë ende atje dhe tani do të jeni gati për t’u përballur me të, edhe më shumë!

2.Kontrolloni lajmet – Kjo është ajo që bëjnë të gjithë, apo jo? Jo tamam. Fillimi i ditës me lajme mund të ndikojë në shëndetin tonë mendor pasi shumica e informacionit që shohim është negativ. Kjo mund të bëjë që pozitiviteti juaj të bjerë shumë përpara se të dilni nga shtrati. Kjo është arsyeja pse ekspertët rekomandojnë të mos lexojmë lajmet sapo zgjohemi. Thjesht ngatërron gjithçka. Çfarë mund të bëni në vend të kësaj? Përfundoni së pari detyrat e tjera! Të kapni lajmet dhe të dini se çfarë po ndodh rreth nesh është e nevojshme, por vetëm pasi të kemi përfunduar rutinën tonë të mëngjesit dhe të jemi më vigjilentë për t’i trajtuar ato. Megjithatë, nëse nuk mund t’i rezistoni, thjesht lexoni titujt për të filtruar lajmet për t’u fokusuar.

3.Zgjoheni të lodhur – Nëse bëni një gjumë të mirë gjatë natës, do të keni një reagim vërtet të këndshëm për zgjimin e kortizolit. Dhe kjo mund të jetë fillimi i saj fizik për ditën, shpjegon Dr. Bonior. Nëse nuk e merrni atë përgjigje zgjimi të kortizolit (që nuk do ta merrni nëse nuk flini mirë), do të thotë që pasdite, kur të arrini në pikën ku duhet të pushoni, jeni ende duke e arritur. Pra, trupi juaj ka nevojë për pushim për të funksionuar në mënyrë optimale, dhe mungesa e gjumit të mjaftueshëm është një mënyrë e lehtë për të rritur nivelet e ankthit

Çfarë mund të bëni në vend të kësaj? Jepini përparësi gjumit të mjaftueshëm Krijoni një rutinë rreth orës së gjumit dhe kufizoni kohën para se të flini para gjumit. Sigurohuni që të bëni 7-9 orë gjumë cilësor për mirëqenie dhe mbështetje mendore.

4.Filloni me mbidozë të kafeinës – Ne e duam filxhanin tonë të kafesë në mëngjes po aq sa kushdo tjetër, por kur e mbushni sistemin tuaj me kafeinë, thjesht po e bëni jetën tuaj më të vështirë. Ky është një nga aktivitetet që janë të dëmshme për shëndetin tuaj pasi stimulon sistemin nervor dhe e bën të vështirë trajtimin e stresit më vonë gjatë ditës (veçanërisht kur bëhet fjalë për punën). Ju nuk mund të zhvilloni ankth nga pirja e shumë kafesë, por kjo i përkeqëson simptomat. Për ata që janë diagnostikuar me çrregullime paniku, studimet tregojnë se konsumimi i kafeinës rrit rrezikun për të pasur një atak paniku dhe rrit nivelet e ankthit.

Çfarë mund të bëni në vend të kësaj? Kufizoni marrjen e kafeinës Përpiquni ta ndërroni kafenë me një çaj bimor ose ujë. Bërja e kësaj do të ndihmojë në reduktimin e stimuluesve dhe do ta bëjë më të lehtë menaxhimin e niveleve të ankthit.

5.Shtypni butonin Snooze – Zakoni i goditjes së shtyrjes në orën tuaj të alarmit është një nga zakonet më të këqija të mëngjesit për ankthin. Ju privoni veten nga koha e vlefshme për t’u përgatitur dhe për t’u përgatitur për ditën, duke ju shtuar stresin. Jo vetëm kjo, por ju po humbisni atë për të cilën duhet të punojmë. Snooze prish inercinë tonë të gjumit.

Çfarë mund të bëni në vend të kësaj? Keni një cikël të qëndrueshëm gjumi Provoni të flini më herët ose të vendosni një alarm në mënyrë që të zgjoheni duke u ndjerë të freskët. Ju duhet të punoni për të mos e shtyrë atë alarm dhe për të përmirësuar ciklin tuaj të gjumit.

6.Anashkaloni rregullisht mëngjesin ose vaktet – A nuk hani para se të filloni ditën? Epo, ky mund të jetë një nga aktivitetet e këqija që janë të këqija për shëndetin tuaj dhe mund t’ju bëjnë të shqetësuar. Nuk është se si ta nisësh ditën duke u ndjerë i ajrosur dhe i irrituar. Të qenit i uritur mund të shkatërrojë çdo rutinë të mëngjesit, dhe për ta shtuar këtë stres, nuk duhet të pini kafeinë as me stomakun bosh. Sipas klinikës së Cleveland, kafeina mund të rrisë presionin e gjakut dhe të bëjë që zemra juaj të ndihet sikur po rreh shumë shpejt ose duke anashkaluar rrahjet duke i bërë gjërat më keq pasi rrit ankthin.

Çfarë mund të bëni në vend të kësaj? Krijoni kohë të rregullta të vakteve Planifikoni vakte dhe ushqime të ekuilibruara gjatë gjithë ditës për të stabilizuar nivelet e sheqerit në gjak, për të siguruar një burim të qëndrueshëm energjie dhe për të reduktuar stresin. Gjeni kohë për një mëngjes ushqyes për të nisur ditën tuaj me një notë pozitive.

7.Nuk ushtroheni në mëngjes – Diçka tjetër për t’i shtuar listës së aktiviteteve të këqija të mëngjesit nuk është ushtrimi dhe efektet mund të mos bëhen të dukshme derisa të rriteni. Bërja e ushtrimeve pjesë të mëngjesit tonë është një nga gjërat më të mira që mund të bëjmë për veten tonë. Jo vetëm që na bën më produktivë fizikisht dhe mendërisht, por një stërvitje në mëngjes mund të nxisë metabolizmin që do të na mbajë në formë dhe do të zvogëlojë shanset për ankth.

Çfarë mund të bëni në vend të kësaj? Përfshini ushtrimet Shumë prej nesh nuk janë në gjendje të ushtrohen për një orë çdo ditë, por ka një lajm të mirë! Një 15-20 minuta në ditë mund të ketë pothuajse të njëjtin efekt. Ju duhet të lëvizni trupin tuaj dhe të mbani rrahjet e zemrës. Kjo do t’ju ndihmojë të përmirësoni disponimin dhe të lehtësoni ato mendime ankthioze.

8.Pini duhan në mëngjes – Njerëzit pinë duhan me idenë se kjo i ndihmon ata të përballen me stresin. Por provat kanë treguar se thjesht nuk është e vërtetë, pirja e duhanit është një nga aktivitetet që janë të dëmshme për shëndetin tuaj dhe vetëm se rrit ankthin dhe tensionin. Nikotina krijon një ndjenjë relaksi në fillim, prandaj njerëzit mendojnë se po i ndihmon. Por, në fakt po e përkeqëson atë!

Çfarë mund të bëni në vend të kësaj? Filloni një zakon pozitiv Gjeni diçka tjetër për të bërë kur ndiheni në ankth. Lexoni një libër, dëgjoni muzikë ose punoni për diçka që ju bën të lumtur. Nëse keni simptoma të tërheqjes, atëherë provoni terapi zëvendësuese të nikotinës si çamçakëz ose arna. Këto do t’ju ndihmojnë me dëshirat kur hiqni dorë nga duhani.

9.E filloni ditën tuaj me nota negative ndaj vetes – Mënyra se si e filloni ditën tuaj formon atmosferën për orët në vazhdim. Një nga aktivitetet që janë të këqija për ankthin tuaj, është t’i thuash vetes se nuk je “mjaft i mirë” në mënyrë të përsëritur. Zëri juaj i brendshëm kritik mund t’ju bëjë të filloni ditën tuaj me një notë negative.

Çfarë mund të bëni në vend të kësaj? Një nga mënyrat më efektive për të jetuar një jetë më të lumtur është përdorimi i afirmimit pozitiv. Është e thjeshtë, por kaq e fuqishme. Fillimi i ditës duke pranuar pikat tuaja të forta dhe duke pasur një këndvështrim optimist do të bëjë një botë ndryshimi.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco