Çfarë ndodh me trupin kur flemë 8 orë çdo ditë

Çfarë ndodh me trupin kur flemë 8 orë çdo ditë

16:23, 03/12/2023

Nëse nuk flini mjaftueshëm, nuk do të jeni në gjendje të përqendroheni mjaftueshëm në aftësi dhe gjëra të reja.

Gjumi i mjaftueshëm jo vetëm që do të zvogëlojë nivelin e stresit, por gjithashtu do të parandalojë rrezikun e kushteve të ndryshme të trupit.

Një studim tregon se 8 orë gjumë të rregullt nuk është në fakt një luks, por një pjesë thelbësore e një rutine të shëndetshme. Mungesa e gjumit mund të ndikojë seriozisht në shëndetin mendor, emocional dhe fizik.

Mungesa e gjumit të mjaftueshëm ndikon në atë se sa mirë mund të përqendroheni në aftësi të reja dhe të mbani mend gjëra të reja. Shkencëtarët kanë zbuluar se ne përpunojmë informacione të reja ndërsa flemë.

Me fjalë të tjera, mendja dhe trupi janë më të mirë në mëngjes pas një pushimi të mirë të natës sesa natën para gjumit. Dhe kjo vlen për të gjitha aftësitë e reja, që nga studimi e deri te luajtja e një sporti të ri.

Do të jeni më të vetëdijshëm

Kur pushoni mjaftueshëm rregullisht, përqendrimi, fokusi dhe aftësitë tuaja për zgjidhjen e problemeve funksionojnë në nivele optimale. Mund të mendoni më qartë dhe të merrni vendime më shpejt.

Do ta kontrolloni më lehtë peshën tuaj

Studimi tregoi se ndërsa flemë, ne krijojmë hormonin leptin, i cili i tregon trupit se jemi të ngopur dhe se nuk kemi nevojë për më shumë ushqim. Kur nuk pushojmë mjaftueshëm, ai del jashtë ekuilibrit dhe fillojmë të ndjejmë dëshira për ushqim.

Shëndeti do të përmirësohet.

Shkencëtarët kanë zbuluar se gjumi i mjaftueshëm jo vetëm që do të zvogëlojë nivelet e stresit, por gjithashtu do të parandalojë rrezikun e presionit të lartë të gjakut dhe kolesterolit të lartë. Mungesa e gjumit gjithashtu mund të çojë në probleme të ndryshme të lidhura me zemrën.

Do të shëroheni më shpejt nga ftohja

Ju ndoshta jeni njohur me ndjenjën e të qenit të përgjumur kur je i sëmurë – padyshim që ka një arsye për këtë. Studimet kanë vërtetuar se trupi kalon në një gjendje pushimi për t’u rikuperuar – kështu sistemi imunitar është më efektiv në luftimin e baktereve.

Lëkura do të duket më mirë

Lëkura është një tregues shumë i mirë i shëndetit dhe mirëqenies së përgjithshme. Ju mund të jeni në gjendje ta mbuloni atë, por nuk mund ta mashtroni me të vërtetë. Lëkura është vazhdimisht e ekspozuar ndaj motit, dritës ultravjollcë, pluhurit dhe diellit, dhe kur flemë ajo rinovohet.

Do të jeni një shofer më i sigurt

Ju të gjithë keni vozitur shumë të lodhur të paktën një herë dhe ndërsa shpesh duket sikur nuk keni zgjidhje – duhet të filloni ta bëni këtë zgjedhje një prioritet. Hulumtimi tregon se shoferët e privuar nga gjumi ishin më të ngjashëm me shoferët e dehur.

Ekuilibri do të përmirësohet

Kur flini mjaftueshëm, koordinimi dhe ekuilibri bëhen më të mirë, gjë që parandalon të gjitha llojet e lëndimeve fizike dhe aksidenteve, raporton Bright Side.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco