Kundër plakjes: Tre ushqime që nxisin kolagjenin dhe ju japin lëkurë rinore

Kundër plakjes: Tre ushqime që nxisin kolagjenin dhe ju japin lëkurë rinore

10:02, 03/12/2023

Ne e dimë vlerën e një diete të ekuilibruar për shëndetin dhe mirëqenien e trupit. Por sa prej nesh e dinë se zgjedhjet tona dietike mund të ndihmojnë në ruajtjen e lëkurës rinore, rigjenerimin e kolagjenit dhe luftimin e plakjes?

Nutricionistët rendisin ushqimet më të mira që kontribuojnë në rigjenerimin e qelizave të lëkurës, duke na dhënë jo vetëm një trup pa mangësi të lëndëve ushqyese, por edhe një lëkurë me elasticitet dhe shkëlqim.

Këto janë ushqime të pasura me përbërës antioksidues, acid folik dhe flavonoide. Edhe pse i referohemi përfaqësuesve kryesorë të secilës kategori, ne rendisim të gjitha ushqimet që përmbajnë këto përbërës që ushqejnë lëkurën.

Speca të kuq

Specat e kuq janë një burim i pasur i vitaminës C e cila konsiderohet thelbësore në procesin e rigjenerimit të qelizave të lëkurës.

Vitamina C “merr pjesë” në sintezën e qetë të kolagjenit – proteina që përbën bazën e të gjitha indeve lidhëse të trupit. Përveç kësaj, ai ka një efekt të rëndësishëm antioksidant, i cili madje përmirësohet kur kombinohet me vitaminë E (p.sh., vaji i ullirit në një sallatë me speca të kuq).

Ngrënia e ½ – 1 spec të kuq në ditë pothuajse mbulon nevojat e trupit për vitaminë C.

Megjithatë, duhanpirësit, atletet dhe nënat me gji kanë nevoja më të mëdha që mund të plotësohen përmes burimeve të tjera të vitaminës C si portokalli, specat e verdhë dhe jeshil, speci jeshil djegës, brokoli, kivi, luleshtrydhet, patëllxhani dhe papaja.

Spinaqi mrekullibërës

Ushqimi i preferuar, është i pasur me vitaminë A e cila kontribuon në hidratimin e lëkurës dhe flokëve. Vitamina A është gjithashtu e nevojshme për zhvillimin e të gjitha indeve të trupit, duke përfshirë lëkurën.

Gjithashtu, spinaqi është një burim i pasur i vitaminës C, e cila është jetike për rinovimin e kolagjenit. Në të njëjtën kohë, ai përmban acid folik i cili kontribuon në përhapjen e qelizave, përfshirë ato të lëkurës.

Prandaj është thelbësor për rigjenerimin e shëndetshëm të lëkurës. Mund të konsumoni ½-1 filxhan spinaq 2-3 herë në javë ose më shpesh nëse dëshironi. Përveç kësaj, ju mund të merrni acid folik duke ngrënë ushqime të tjera si perime me gjethe jeshile, fasule të bardha, oriz, drithëra, bamje, mëlçi dhe portokall.

Patëllxhanët kundër plakjes 

Patëllxhanët janë një burim i pasur flavonoidësh, veçanërisht nasunin.

Flavonoidet që mbrojnë qelizat e lëkurës nga oksidimi – pra nga plakja. Mund të konsumoni një patëllxhan mesatar çdo ditë ose 2-3 herë në javë dhe të plotësoni nevojat e trupit tuaj për flavonoidë nga burime të tjera si karotat, agrumet, kastraveci, domate, speca, luleshtrydhe, qepë, majdanoz, trumzë dhe bamje.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco