Zyrtare/ Fitoi Kupën e Italisë, por Juventusi shkarkon Massimiliano Allegrin

Zyrtare/ Fitoi Kupën e Italisë, por Juventusi shkarkon Massimiliano Allegrin

17:48, 17/05/2024

Juventus ka shkarkuar zyrtarisht trajnerin Max Allegri për shkak të 'sjelljes gjatë dhe pas finales së Kupës së Italisë që klubi e konsideroi të papajtueshme me vlerat e Juventusit'.

U lëshua një deklaratë që konfirmonte veprimet e tij në dhe rreth finales së Kupës së Italisë “nuk ishin në përputhje me vlerat e Juventusit dhe atyre që duhet të përfaqësojnë klubin”.

Deklarata e plotë e klubit: 

“Juventus njofton se ka shkarkuar Massimiliano Allegrin nga pozicioni i tij si trajner i ekipit të parë të meshkujve.

“Shfajësimi vjen pas disa sjelljeve gjatë dhe pas finales së Kupës së Italisë që klubi i konsideroi të papajtueshme me vlerat e Juventusit dhe sjelljen që duhet të kishin ata që e përfaqësojnë atë.

“Përfundon një periudhë bashkëpunimi, e cila filloi në 2014, rifilloi në 2021 dhe përfundoi, pas tre sezoneve të mëparshme së bashku, me finalen e Kupës së Italisë.

“Klubi i uron Massimiliano Allegrit fat në përpjekjet e tij të ardhshme.”

Allegri kishte kontratë deri në qershor 2025, por ende pritet gjerësisht të shkarkohet gjatë verës.

Megjithatë, situata u përshkallëzua me shpejtësi pas mashtrimeve të Allegrit gjatë dhe pas fitores së Kupës së Italisë ndaj Atalantës të mërkurën.

Trajneri fillimisht u përjashtua për shkak të mospajtimit, më pas grisi xhaketën, kravatën dhe filloi të zhvesh fanellën, duke bërtitur për gjyqtarin e gjyqtarit Gianluca Rocchi ndërsa ai u largua.

Gjatë festimeve të trofeut, ai u kap nga kamerat teksa i thoshte regjisorit Cristiano Giuntoli që të 'largohet' dhe të mos bashkohet me skuadrën.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco