Copa America 2024/ FIFA pranon kërkesën e CONMEBOL, vjen ndryshimi si në 'Euro 2024'

Copa America 2024/ FIFA pranon kërkesën e CONMEBOL, vjen ndryshimi si në 'Euro 2024'

21:09, 16/05/2024

Copa America 2024, FIFA pranon kërkesën e CONMEBOL! Vjen ndryshimi si në Euro 2024

 

Lajm i mirë për skuadrat e përfshira në Kupën e ardhshme të Amerikës, e cila do të luhet në SHBA nga data 20 qershor deri më 14 korrik. FIFA ka vendosur të rrisë numrin maksimal të lojtarëve që mund të thirren: në fakt, në Kongresin e mbajtur në Bangkok, u miratua rritja e skuadrave nga 23 në 26 lojtarë.

Një kërkesë specifike nga CONMEBOL, e cila njoftoi se kishte pranuar kërkesën e Konfederatës Braziliane për të zgjatur afatin për paraqitjen e listës përfundimtare të lojtarëve deri më 15 qershor, tre ditë më vonë se sa pritej fillimisht.

Gjatë turneut, çdo kombëtare do të mund të ketë në pankinë gjithsej 23 persona, përfshirë stafin teknik dhe lojtarët, megjithëse numri minimal i zëvendësuesve do të jetë shtatë.

Gjithçka rreth Copa America 2024

Grupi A: Argjentinë, Peru, Kili, Kanada.

Grupi B: Meksikë, Ekuador, Venezuelë, Xhamajka.

Grupi C Shtetet e Bashkuara, Uruguai, Panama, Bolivi.

Grupi D: Brazil, Kolumbi, Paraguaj, Kosta Rika.

Argjentina dhe Brazili do të mund të konkurrojnë vetëm në një finale të mundshme, duke qenë se shorti i çerekfinaleve do të jetë si më poshtë:

1: 1A – 2B
2: 1B – 2A
3: 1C – 2D
4: 1D – 2C

Gjysmëfinalet
Fituesi 1 – Fituesi 2
Fituesi 3 – Fituesi 4

Do të ketë 14 stadiume, të shpërndara në 10 shtete midis Bregut Lindor, Zonës Qendrore dhe Bregut Perëndimor. Ndeshja hapëse do të jetë në stadiumin Mercedes Benz në Atlanta, ndërsa finalja do të luhet në stadiumin Hard Rock në Miami.

Stadiumi Allegiant, Las Vegas, Nevada

Stadiumi AT&T, Arlington, Teksas

Stadiumi i Bankës së Amerikës, Charlotte, Karolina e Veriut

Parku i Mëshirës për Fëmijë, Kansas City, Kansas

Stadiumi Exploria, Orlando, Florida

Fusha GEHA në stadiumin Arrowhead, Kansas City, Misuri

Stadiumi Hard Rock, Miami Gardens, Florida

Stadiumi Levi’s, Santa Clara, Kaliforni

Stadiumi Mercedes-Benz, Atlanta, Georgia

Stadiumi MetLife, East Rutherford, New Jersey

Stadiumi NRG, Hjuston, Teksas

Stadiumi Q2, Austin, Teksas

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco