CR7 në telashe, futbollisti po përballet me një padi prej 1 miliard dollarësh

CR7 në telashe, futbollisti po përballet me një padi prej 1 miliard dollarësh

10:57, 30/11/2023

Futbollisti Cristiano Ronaldo po përballet me një padi kolektive në SHBA për promovimin e tij të Binance, shkëmbimit më të madh të kriptomonedhave në botë.

Paditësit pretendojnë se miratimi i tij i shtyu ata të bënin investime me humbje.

Ata po kërkojnë dëmshpërblim prej "një shume që tejkalon" 1 miliard dollarë (790 milion £).

Në nëntor 2022, Binance njoftoi koleksionin e tij të parë "CR7" të argumenteve jo të këmbyeshëm (NFT) në partneritet me Ronaldon, për të cilin futbollisti tha se do t'i shpërblente fansat "për të gjitha vitet e mbështetjes".

NFT-të janë asete virtuale që mund të blihen dhe shiten, por që nuk kanë formën e tyre të botës reale - me fjalë të tjera ato ekzistojnë vetëm në mënyrë dixhitale. Në përgjithësi, ato përdoren për të shënuar pronësinë e diçkaje, si p.sh. një fotografi ose video në internet.

"CR7" i referohet inicialeve dhe numrit të këmishës së Ronaldos, dhe përdoret si markë në një sërë produktesh, nga këpucët deri tek parfumet që e kanë ndihmuar atë të bëhet një nga atletët më të pasur në tokë .

Në një video të mediave sociale duke njoftuar partneritetin, Ronaldo u tha investitorëve të mundshëm "ne do të ndryshojmë lojën NFT dhe do ta çojmë futbollin në nivelin tjetër".

NFT-ja më e lirë nga koleksioni ishte me çmim 77 dollarë kur doli në shitje në nëntor 2022 - por një vit më vonë, çmimi i tij ishte rreth 1 dollarë.

Kërkuesit pretendojnë se promovimi i Binance nga Ronaldo çoi në një "500% rritje të kërkimeve" për shkëmbimin e kriptove, i cili është i regjistruar në Ishujt Kajman.

Ata gjithashtu thonë se kjo i shtyu njerëzit të përdorin firmën për të investuar në ato që ata i quajnë "tituj të paregjistruar" - siç është kriptomonedha BNB e Binance.

Sipas Komisionit të Letrave me Vlerë dhe Shkëmbimeve të SHBA-së (SEC), këto asete mund të konsiderohen letra me vlerë - dhe kështu personat e famshëm që i miratojnë ato duhet të ndjekin ligjin amerikan.

Kryetari i SEC, Gary Gensler, tha më parë se të famshmit duhet "t'i tregojnë publikut nga kush dhe sa paguheni për të promovuar investimet në letra me vlerë".

“Kur të famshëm miratojnë mundësi investimi, duke përfshirë letrat me vlerë të kripto-aseteve, investitorët duhet të jenë të kujdesshëm të hulumtojnë nëse investimet janë të duhura për ta, dhe ata duhet të dinë pse të famshëm po i bëjnë ato miratime”, tha ai.

Personat që kanë ngriitur padi pretendojnë se Ronaldo duhet të kishte treguar se sa po paguhej, por nuk e bëri.

Planet e së ardhmes

Ronaldo dhe Binance duket se kanë plane për të punuar përsëri së bashku në të ardhmen, me një postim të fundit në rrjetet sociale nga futbollisti që thotë se ata "po gatuajnë diçka".

 

Asnjëri nuk i është përgjigjur kërkesave të BBC-së për koment.

Padia në grup u ngrit një javë pasi Departamenti i Drejtësisë i SHBA-së i tha firmës të paguante 4.3 miliardë dollarë (3.4 miliardë £) gjoba.

Ai akuzoi Binance se i ndihmon përdoruesit të anashkalojnë sanksionet në mbarë botën dhe se ua lehtëson kriminelëve dhe terroristëve lëvizjen e parave.

Shefi ekzekutiv i saj, Changpeng Zhao, dha dorëheqjen nga firma, pasi pranoi shkelje të pastrimit të parave.

Major League Baseball, Formula 1 dhe Mercedes-Benz po përballen gjithashtu me padi grupore të ngritura në të njëjtën ditë për promovimin e tyre të shkëmbimit të dështuar të kripto-shkëmbimit FTX.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco