Mbyllet Botërori i Formula 1/ Verstappen fiton garën e 19 sezonale, Mercedes para Ferrarit

Mbyllet Botërori i Formula 1/ Verstappen fiton garën e 19 sezonale, Mercedes para Ferrarit

17:02, 26/11/2023

Me Çmimin e Madh të Abu Dhabi në pistën e Yas Marina, është mbyllur Botërori i vitit 2023 në Formula 1. Kampioni i shpallur prej disa javësh, Max Verstappen dominoi edhe në garën e fundit të sezonit duke triumfuar në Lindjen e Mesme dhe duke koleksionuar triumfin e 19 sezonal nga 22 gara në total. Një dominim total i holandezit dhe RedBullit që mbyllin kështu një tjetër vit mjaft të suksesshëm.

Klasifikimi përfundimtar i pilotëve:

Verstappen 575 pikë
Perez 285
Hamilton 234
Alonso 206
Leclerc 206
Norris 205
Sainz 200
Russell 175
Piastri 97
Stroll (Can) 74

Ndërkohë, sa i takon garës, Charles Leclerc e mbylli në vendin e dytë. Megjithatë, ky sukses i pilotit monegask nuk i mjaftoi Ferrarit që ta mbyllte në vendin e dytë garën për konstruktorë. Një pozicion që në fund i përket Mercedesit teksa në pistën e Yas Marina, dy pilotët e skuderisë gjermane, Russell dhe Hamilton e mbyllën garën respektivisht në vend të tretë dhe nëntë.

Klasifikimi përfundimtar për konstruktorë:  

Red Bull 860 pikë
Mercedes 409
Ferrari 406
McLaren 302
Aston Martin 280
Alpine 120
Williams 28

Për të vijuar me renditjen e garës së fundit, Sergio Perez e kaloi vetëm i katërti vijën e finishit ndërsa pjesë e dhjetëshes së parë ishin edhe Norris, Piastri, Alonso, Tsunoda si dhe Stroll.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco