Lojtarëve të Interit u jepet drita jeshile për largim nga Milano

Lojtarëve të Interit u jepet drita jeshile për largim nga Milano

15:39, 22/03/2021

Rasti i fundit i coronavirusit nuk e ndalon Interin të rifillojë stërvitjen dhe lojtarët mund të udhëtojnë për ndeshjet me ndërkombëtare, sipas Sky Sport Italia.

Mediumi zbulon se rasti pozitiv i një anëtari të grupit të ekipit nuk është i stafit teknik dhe pasi të gjithë lojtarët kanë testuar negativisht, atyre do t’u jepet mundësia për të udhëtuar për ndeshjet e ardhshme ndërkombëtare.

Vendet përkatëse kanë kërkuar që lojtarët e tyre të vazhdojnë izolimin në vendet e tyre, në përputhje me legjislacionin ndërkombëtar që lejon të huajt të kryejnë izolim në vendin e origjinës, por vetëm nëse do të respektohet i njëjti regjim i sigurisë.

Lojtarët duhet të udhëtojnë me aeroplanë privatë, të stërviten në qendrën sportive të ekipit të tyre kombëtar dhe të kthehen në vendbanimin e tyre.

Kështu, në teori, lojtarët nuk do të ishin në gjendje të udhëtonin në një vend të tretë, as të luanin ndeshje deri më 31 mars.

Sky Sport Italia thekson se ekipet kombëtare kanë bërë kërkesa me qëllim që të jenë në gjendje të llogarisin në lojtarët duke përdorur protokollin e UEFA-s.

Do të vlerësohet edhe situata e lojtarëve italianë te Interi, të cilët aktualisht janë në Appiano.

Kroacia, Sllovakia, Danimarka dhe Belgjika kanë kërkuar autorizim për të lënë Marcelo Brozovic, Ivan Perisic, Milan Skriniar, Christian Eriksen dhe Romelu Lukaku të largohen.

Sot, Maroku kërkoi gjithashtu të njëjtën gjë për Achraf Hakimin dhe Rumania dëshiron të ketë në dispozicion Ionut Radu.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco