2020-ta shënon rekord në numrin e lindjeve në Kosovë

2020-ta shënon rekord në numrin e lindjeve në Kosovë

08:39, 06/10/2020

Gjatë këtij viti kosovarët sollën më së shumti fëmijë në jetë.

Agjencia e Statistikave të Kosovë ka publikuar statistikat për vitin 2019 sa i përket shëndetësisë në sektorin publik dhe sektorin privat.

Në këtë raport është krahasuar numri i fëmijëve të lindur në spitalet publike të Kosovës.

Sipas kësaj tabele më së shumti lindje pati në vitin 2016, gjithsej 23 mijë e 261, derisa më së paku lindje pati vitin e kaluar, 21 mijë e 527.

Më poshtë mund ta shihni tabelën me këto shifra dhe spitalet në të cilat pati më shumë lindje gjatë 5 viteve.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco