A duhet të bëhet shpërndarja e Kuvendit – ky është qëndrimi i ambasadorit gjerman

A duhet të bëhet shpërndarja e Kuvendit – ky është qëndrimi i ambasadorit gjerman

08:33, 24/05/2024
Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde ka deklaruar se vendi i tij do të jetë i gatshëm të punojë ngushtë me cilëndo qeveri që vjen në pushtet pas zgjedhjeve parlamentare.
 
Megjithatë ambasadori gjerman ka një mendim që thotë se është personal.
 
“Nuk kam mendim në lidhje me mundësinë e shpërndarjes së Kuvendit. Kur të ndodhin gjërat ne do të shohim si po shkojnë ato dhe deklarohemi. Ne do të punojmë me aletin tonë Kosovën kushdo që vjen apo çfarëdo që është përmbajtja e Qeverisë se ardhshme”, tha ai.
 
“Sipas mendimit tim krejtësisht personal është diçka e mirë kur qeveritë kanë një shumicë të madhe të përfundojnë mandatin”, tha Rohde në Tv Dukagjini.
 
Rohde thotë se Gjermani në 60 vitet e fundit vetëm 2 apo tri herë kanë mbajtur zgjedhje te parakohshme.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco