Petkoviq i çon Lajçakut letër me plot ankesa e trillime për Policinë e Kosovës   ​

Petkoviq i çon Lajçakut letër me plot ankesa e trillime për Policinë e Kosovës ​

13:38, 22/05/2024

Drejtori i zyrës për Kosovë në qeverinë serbe, Petar Petkoviq, i ka shkruar një letër plot ankesa ndaj Prishtinës zyrtare, ndërmjetësit të BE-së për dialog, Miroslav Lajçak.

Ai ka trilluar në ankesën e tij tek Lajçaku se Policia e Kosoëvs në aksonin e fundit në komunat veriore, u fut me armë të gjata dhe pajisje të plota ushtarake për t’i frikësuar civilët dhe punonjësit në Bankën Postare të Kursimeve.

Tanjug në letrën të cilën e ka parë thotë se Petkoviq i kërkoi Lajçakut që në mënyrë të besueshme t’u raportonte vendeve anëtare të BE-së për siç ka pretenduar ‘veprimet destabilizuese të Prishtinës dhe nëpërkëmbjen e dialogut dhe hapave konkretë që do të parandalonin të gjitha aktet e njëanshme dhe të dhunshme të Prishtinës në të ardhmen’.

‘’Ai theksoi se aksioni i ri i njëanshëm, në të cilin u angazhuan pjesëtarët e njësisë speciale, të përbërë ekskluzivisht nga pjesëtarë shqiptarë, është vazhdimësi e dhunës me motive etnike kundër serbëve, me të cilën Prishtina qëllimisht po ua prish jetën e përditshme dhe po krijon qëllimisht jetesë të padurueshme për ta’’.

Mes tjerash Petkoviq e ka cilësuar aksionin e Policisë së Kosovës, pushtim të veriut dhe sipas tij Prishtina ka shkelur drejtpërdrejtë autoritetin e BE-së, përcjell klankosova.

‘’Ai shtoi se me pushtimin, Prishtina shkeli drejtpërdrejt autoritetin e BE-së, si dhe se është një sulm i drejtpërdrejtë ndaj pritjes së deklaruar publikisht të Lajçakut se është e mundur që ai të mund të thërrasë një takim tjetër në periudhën e ardhshme dhe lidhur me vendimin e Prishtinës për shfuqizimin e transaksioneve të pagesave të dinarit dhe dinarit në Kosovë’’.

“Megjithatë, Prishtina ka dëshmuar me veprimet e saj se nuk është e interesuar për negociatat, qëndrimet e BE-së, apo jeta e serbëve”, citohet tutje, Petkoviq.

“Ju kujtoj se Prishtina gjatë gjithë atyre takimeve me këmbëngulje e ka refuzuar propozimin e Beogradit që palët të marrin përsipër të refuzojnë çdo lëvizje të njëanshme që çon në përshkallëzim. Duke vepruar kështu, ajo ka konfirmuar hapur para jush dhe bashkëpunëtorëve tuaj se cili ishte qëllimi i saj, që ajo vetëm u materializua, urdhër i panumërt, me një akt të njëanshëm dhune ndaj serbëve”.

Siç ka shkruar ai, Beogradi kërkon që Lajçaku urgjentisht dhe në mënyrë të besueshme të informojë shtetet anëtare për të gjitha faktet e përmendura në lidhje me shtatë raundet e kaluara të negociatave, të shënojnë qartë Prishtinën si një faktor destabilizues në atë kontekst dhe të veprojnë në mënyrë që të gjitha të njëanshme të saj dhe aktet e dhunshme anulohen në të ardhmen.

“Nëse nuk e bëni këtë, plani i Prishtinës për të vrarë dialogun në thelb do të realizohet, gjë që do ta komplikojë edhe më shumë pozitën tashmë katastrofike të serbëve që janë nën okupimin dhe terrorin e Prishtinës”, ka shkruar Petkoviq.

Ai i ka kërkuar Lajçakut, se tani është momenti i fundit për të penguar Prishtinën që të zbatojë më tej masat e njëanshme dhe të përshkallëzuara dhe të kthehet në tryezën e bisedimeve për të gjetur një zgjidhje për problemin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco