Qytetarë nga komuniteti boshnjak, votojnë në Qendrën e Votimit në Mitrovicë

Qytetarë nga komuniteti boshnjak, votojnë në Qendrën e Votimit në Mitrovicë

09:21, 21/04/2024

Qytetarë nga komuniteti boshnjak, kanë dalë për të votuar në Qendrën e Votimit në Mitrovicë.

Sot po votohet për ose kundër shkarkimit  të katër kryetarëve të komunës së Mitrovicës së Veriut, Leposaviqit, Zubin Potokut dhe Zveçanit.

Në listën votuese janë 46 mijë e 556 qytetarë ose 1 mijë e 461 më shumë në krahasim me zgjedhjet e 23 prillit 2023.

Për shkarkimin e kryetarëve duhet që opsioni “po” të rrethohet nga së paku 50 për qind plus një votues me të drejtë vote, në secilën nga katër komunat në veri të Kosovës.


 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco