Hargreaves: I tronditur nga vrasjet brutale të dy grave në tre ditë

Hargreaves: I tronditur nga vrasjet brutale të dy grave në tre ditë

18:58, 16/04/2024

Ambasadori britanik në Kosovë, Jonathan Hargreaves, ka thënë se është i tronditur dhe i pikëlluar nga vrasjet brutale të dy grave brenda tre ditëve të fundit.

Ai ka thënë se vetëm fjala “femicid”, e përshkruan këtë ngjarje.

“Duke folur me miqtë dhe kolegët këtu është lëvizur për të parë se sa hidhërim - dhe zemërim - ka në të gjithë shoqërinë”, ka shkruar ai në Facebook.

Tutje ai është shprehur se Mbretëria e Bashkuar qëndron me familjet e viktimave dhe ne do të vazhdojmë të punojmë me institucione, shoqëri civile dhe në biznesin tonë të përditshëm për të trajtuar të gjitha format e dhunës me bazë gjinore, si dhe qëndrimet dhe normat që e mundësojnë atë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco