Harchenko: Beogradi mund të llogarisë në mbështetjen e pakushtëzuar të Rusisë në lidhje me Kosovën

Harchenko: Beogradi mund të llogarisë në mbështetjen e pakushtëzuar të Rusisë në lidhje me Kosovën

14:31, 24/02/2024

Ambasadori i Rusisë në Serbi Aleksandar Bocan-Kharchenko ka thënë se Rusia nuk e njeh Kosovën dhe se mbështet integritetin territorial dhe sovranitetin e Serbisë, si dhe që Serbia mund të llogarisë në mbështetjen e pakushtëzuar të Moskës për Kosovën, para së gjithash në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, anëtare e përhershme e të cilit është Rusia.

“Beogradi mund të llogarisë në mbështetjen e Rusisë. Nuk ka kushte. Sigurisht, mbështetja për një popull mik është shumë e rëndësishme për ne, por Rusia gjithashtu nis nga normat e së drejtës ndërkombëtare,” tha Bocan-Kharchenko në një intervistë për Tanjug.

“Qëndrimi i Rusisë dihet, ne nuk e njohim Kosovën dhe të mbështesim tërësinë dhe sovranitetin e Serbisë në çdo mënyrë dhe kudo që mundemi. Sigurisht, dhe mbi të gjitha, më e rëndësishmja, në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, Rusia mbështet Beogradin si anëtar të përhershëm të Këshillit”, theksoi ambasadori rus.

Ai ka kujtuar se Rusia ka përkrahur menjëherë kërkesën e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, për mbajtjen e një seance të jashtëzakonshme të Këshillit të Sigurimit për Kosovën.

Ai shton se Rusia donte, dhe tani ka një qëllim, që diskutimi për Kosovën, duke përfshirë rregullimin dhe normalizimin, ta kthejë tërësisht në tryezën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së si format kyç.

“Para së gjithash, përkrahja për Prishtinën. Rezultati është i dukshëm, nuk ka progres sa i përket dialogut. Ajo që është rënë dakord nuk është pranuar dhe nuk ka zbatim në terren. Së pari, çështja më e rëndësishme apo Një nga vështirësitë më serioze – Bashkimi i Komunave Serbe – nuk është zbatuar në terren, nuk ka asgjë në terren, ka mbetur vetëm letra”, tha ambasadori rus.

Ai shton se ka gjëra të tjera që tregojnë dhe dëshmojnë se qëllimi i Kosovës është të shkojë më tej dhe të marrë kontroll të plotë mbi territoret ku serbët janë shumicë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco