Schallenberg: Dialogu Kosovë - Serbi, çelësi i zhbllokimit të derës së BE

Schallenberg: Dialogu Kosovë - Serbi, çelësi i zhbllokimit të derës së BE

08:49, 22/02/2024

Ministri për Evropëm dhe Marrëdhënie Ndërkombëtare i Austrisë, Alexander Schallenberg, tha se 16 vjet nga pavarësia, Austria vazhdon të qëndrojë me Kosovën.

Ai ka shkruar në platformën ‘X’, për takimin që ka pasur me ministren e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Donika Gërvalla, e cila po viziton Austrinë.

“Me kënaqësi e mirëpres Gërvalla-Schwarz në Vjenë.16 vjet nga pavarësia, ne vazhdojmë të qëndrojmë fort pranë Kosovës”, ka shkruar ai.

Sipas tij, angazhimi konstruktiv nga të dyja palët në dialogun Kosovë-Serbi është çelësi për zhbllokimin e derës së BE-së.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco