Kurti pret QUINT-in dhe BE-në, diskutohet kërkesa e Serbisë për organizmin e zgjedhjeve në Kosovë

Kurti pret QUINT-in dhe BE-në, diskutohet kërkesa e Serbisë për organizmin e zgjedhjeve në Kosovë

20:28, 30/11/2023

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, priti në takim sot përfaqësuesit diplomatikë të shteteve të QUINT-it dhe Bashkimit Evropian, me të cilët diskutuan për temat aktuale si dhe kërkesën e Serbisë drejtuar OSBE-së për mbajtjen e zgjedhjeve në territorin e Republikës së Kosovës.

Kryeministri theksoi se për këtë çështje ai ka informuar tashmë OSBE-në se për organizim të votimeve jashtë Zyrës Ndërlidhëse të Serbisë në Prishtinë është e nevojshme një marrëveshje ndër-shtetërore dhe se kërkesa për një marrëveshje të tillë duhet të vijë nga Serbia si palë e interesuar, thuhet në njoftim.

Më tej thuhet se Kurti ka shprehur keqardhje për mungesën e gatishmërisë së Serbisë për një marrëveshje të tillë që do të ju mundësonte shtetasve të Republikës së Kosovës që kanë edhe shtetësinë e Serbisë të marrin pjesë në zgjedhje, sipas praktikave më të mira evropiane ndërshtetërore për votim nga jashtë vendit.​

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco