Sateliti kap vullkanin pranë Antarktidës duke rrjedhur llavë

Sateliti kap vullkanin pranë Antarktidës duke rrjedhur llavë

13:18, 30/05/2023

Një nga dy vullkanet aktive të Australisë në një ishull afër Antarktidës, i njohur si Big Ben,  është parë nga sateliti të derdh llavë.

Rrjedha e lavës në ishullin e pabanuar Heard, rreth 4,100 kilometra në jug-perëndim të Perthit dhe 1,500 km në veri të Antarktidës, është pjesë e një shpërthimi të vazhdueshëm që u vu re për herë të parë më shumë se një dekadë më parë.

Imazhi u kap nga sateliti Copernicus Sentinel-2 i Agjencisë Evropiane të Hapësirës më 25 maj dhe është një përbërje e një fotografie optike dhe një imazhi infra të kuqe.

Llava shihet duke rrjedhur poshtë anës së Big Benit nga afër majës, e njohur si Mawson Peak. Vullkani tjetër aktiv i Australisë është në ishujt McDonald aty pranë.

Raportet e mbledhura nga Programi Global i Vullkanizmit në Institutin Smithsonian, përpara se imazhi të shpërndahej, sugjerojnë se rrjedha aktuale e llavës është pjesë e një "episodi shpërthimi" që ka vazhduar që nga shtatori 2012. Programi ka të dhëna të shpërthimeve në ishullin Heard që kthehen prapa deri në vitin 1910.

Dr Teresa Ubide, një vullkanologe dhe profesoreshë e asociuar në Universitetin e Queensland, tha: "Ky vullkan ka shpërthyer që nga fillimi i shekullit të 20-të. Ajo që po ndodh është krejt normale dhe po gjeneron rrjedha llave.”

Ubide tha se ishulli Heard ishte i njohur si një vullkan i brendshëm sepse ishte në mes të një pllake tektonike në vend që të ishte në kufijtë e tyre. Ajo tha se këto lloj vullkanesh u shkaktuan nga një "pika e nxehtë" brenda Tokës dhe zakonisht nuk ishin shumë shpërthyese dhe kështu lëshonin pak hi.

Ajo tha se ishulli Heard ishte i vjetër midis 750,000 dhe 500,000 vjet. Provat sugjeruan se burimi i magmës ishte manteli i sipërm i Tokës, i cili ishte rreth 45 kilometra nën sipërfaqe.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco