Kjo është përparësia e fëmijëve që flenë me prindërit

Kjo është përparësia e fëmijëve që flenë me prindërit

13:34, 04/10/2022

Zakonisht, shumë prej nesh preferojnë t'i kenë të vegjëlit tanë vetëm afër për të kontrolluar sigurinë e tyre. Dhe, fëmijët e pëlqejnë këtë përvojë për rehati dhe siguri. Ka shumë kultura ku është plotësisht në rregull të flini bashkë me fëmijët tuaj. Edhe pse nuk është e njëjtë në të gjitha vendet perëndimore. Gjithsesi, nëse keni nevojë për ndonjë vërtetim, shkencëtarët kanë shumë lajme të mira për të ndarë edhe këtu, transmeton Syri.net Kosova

Flini bashkë vetëm me fëmijë mbi një vjeç

Fillimisht, le të përmendim se në këtë artikull bëhet fjalë për fëmijë mbi një vjeç, jo për bebe. Edhe pse ata gjithashtu mund të ndajnë një dhomë gjumi me prindërit e tyre. Vetëm sigurohuni që të mos ndajnë të njëjtën sipërfaqe gjumi. Meqenëse gjumi me një fëmijë mund të jetë shumë i rrezikshëm. Në të gjitha rastet e tjera, nëse i gjeni fëmijët tuaj duke u zvarritur në shtratin tuaj gjatë natës, lavdëroni veten. E gjitha, sepse studiuesit pohojnë se fëmijët që pëlqejnë të flenë bashkë me ju herë pas here kanë më shumë gjasa të jenë të suksesshëm më vonë në jetë dhe të bëhen të rritur inteligjentë dhe të sigurt.

Gjumi i përbashkët do të kontribuojë ndjeshëm që fëmijët tuaj të bëhen më të pavarur

Sigurisht, ka shumë prindër që mbrojnë kundër gjumit të përbashkët. Ata thjesht mendojnë se gjumi i vetmuar lidhet me pavarësinë dhe duan ta inkurajojnë këtë tek fëmijët e tyre. Megjithëse shkencëtarët inkurajojnë t'i lini fëmijët tuaj të flenë me ju gjatë natës. Ata thonë se kjo do të kontribuojë që fëmijët tuaj të bëhen më të pavarur dhe më të sigurt. Ndërsa, fëmijët që nuk kanë fjetur kurrë në shtretërit e prindërve të tyre priren të jenë më të frikësuar, ka të ngjarë të jenë më të vështirë për t'u kontrolluar, më pak të lumtur dhe më të varur nga prindërit e tyre.

Kjo do t'i lejojë fëmijët të ndihen më të sigurt dhe të lidhur me prindërit e tyre

Alanis Morissette e tha këtë më mirë se kushdo në blogun e saj në 2012, duke thënë: “Unë personalisht besoj se faza e lidhjes, e bërë mirë, mund të anashkalojë varësi të panumërta më vonë në jetë, sepse shumë nga këto varësi janë shpesh një përpjekje e përkohshme për të ndjerë këtë ndjenjë lidhjeje. .” Dhe studiuesit konfirmojnë fjalët e saj. Një sondazh zbulon se studentët e rritur me një histori të gjumit bashkë me prindërit e tyre kishin vetëbesim më të lartë se të tjerët dhe përjetuan më pak frikë dhe ankth. Një i anketuar tha se gjithmonë i jepte një ndjenjë sigurie të dinte se nëse kishte një ëndërr të keqe, ai gjithmonë mund të zvarritej në shtrat me mamin dhe babin e tij.

Image

Fëmijët ndihen më rehat në marrëdhëniet me të tjerët në të ardhmen

Për më tepër, ai gjithashtu i ndihmoi të anketuarit të bëheshin më të rehatshëm në marrëdhëniet me të tjerët. Sidomos djemtë. Ai siguron kontakt lëkurë me lëkurë, i cili nxit lirimin e oksitocinës dhe forcon lidhjen midis njerëzve. Fëmijët janë veçanërisht të ndjeshëm ndaj tij. I qetëson dhe i qetëson, si dhe rregullon temperaturën dhe rrahjet e zemrës. Disa familje madje i kushtojnë një ditë të javës një "gjumi të madh familjar". Ashtu si Angelina Jolie. Ajo tregoi se të dielave të gjithë shkojnë në shtrat dhe shikojnë një film. “Filloi me Mad, pastaj Pax, dhe tani Z është i dëshpëruar të shkojë në shtrat. Ne po flasim për të ndërtuar një shtrat më të madh!”

Është një mënyrë e shkëlqyer për t'u lidhur me njëri-tjetrin nëse keni një orar shumë të rreptë pune

Në përgjithësi, gjumi i përbashkët mund t'ju ndihmojë të qëndroni të lidhur si familje, veçanërisht nëse të dy prindërit kanë orare të vështira pune, si aktorët tanë të dashur që mund të shpenzojnë 12, dhe ndonjëherë 14, orë në ditë në xhirime duke bërë filma. Për shembull, Milla Jovovich zbuloi se ajo praktikonte të flinte bashkë me vajzën e saj atëherë 7-vjeçare, gjë që e ndihmoi vajzën e saj të vogël të ndihej shumë e lidhur me ta, dhe kjo nga ana tjetër e bëri atë të dëshironte t'i kënaqte ata.

Në këtë mënyrë, fëmijët flenë dhe më pas zgjohen shumë më mirë - zgjimet gjatë natës ndodhin më pak

Gjithashtu, u jep atyre akses të lehtë në ushqyerjen me gji pasi nëna e tyre është gjithmonë pranë. Në përgjithësi, nënat që flenë bashkë me fëmijët e tyre priren të ushqehen me gji për më gjatë. Dhe ushqyerja me gji është e lidhur fort me një ulje të rrezikut të SIDS (Sindroma e Vdekjes së Papritur të Foshnjave). Dhe së fundi, fëmijët që ndajnë të njëjtin shtrat me prindërit e tyre priren të flenë më shumë. Po, ata mund të kenë disa zgjime, por zakonisht, ata qëndrojnë në një mendje me mamin dhe babin dhe rrjedhimisht zgjohen më pak gjatë natës. Edhe zgjimet në mëngjes bëhen më pak stresuese për ta./Përktheu: Syri.net Kosova

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco