Nord Stream, hipotezat mbi sabotimin në Baltik

Nord Stream, hipotezat mbi sabotimin në Baltik

10:21, 02/10/2022

Intriga më e madhe e Baltikut.

Sabotimi i dy linjave të gazsjellësit Rusi-Gjermani që ndodhi në fund të shtatorit.

Tashmë kanë kaluar disa ditë dhe e vetmja gjë, që mund të bëhet janë pyetjet.

E dimë që, deti po i ruan sekretet tani për tani, duke lënë vend për spekulime pa mundur të japë një përgjigje të saktë.

Duhet kohë.

Në fund të fundit, goditjet si kjo janë perfekte për t’u “mohuar” nga ata që i kanë bërë.

Shpërthimet

Tubacionet – vetëm një funksional, por të dy plot me gaz – dolën jashtë përdorimit nga shpërthimet në jug të ishullit danez të Bornholm-it, në ujërat ndërkombëtare.

Fillimisht ishte Nord Stream 2, pastaj Nord Stream 1, me një interval prej rreth 17 orësh.

Katër rrjedhje me një humbje të mëvonshme të presionit në një thellësi prej 70-90 metrash.

Ngjarjet u regjistruan nga sizmografët suedezë dhe aparatet mbrojtëse të vendeve të rajonit, tashmë të alarmuara nga tensionet e lidhura me konfliktin në Ukrainë.

Ngarkesa të fuqishme

Fatkeqësia shkaktoi habi, hutim dhe polemika.

Kërkesa për hetim nisi unanimisht dhe ndërkohë filluan edhe teoritë.

Danezët, suedezët dhe gjermanët bien dakord për një detaj: janë përdorur ngarkesa shumë të fuqishme, sipas qarqeve të inteligjencës rreth 500 kilogramë eksploziv.

Ata nuk donin gabime, goditja duhej të ishte e fuqishme.

Britanikja “Guardian” shtoi mendimin e disa zyrtarëve: ndoshta “kurthet” janë futur duke përdorur dron për mirëmbajtje.

Burimet besojnë se këto aspekte janë konfirmimi i një veprimi të kryer nga profesionistë, diversantë që i përkasin një shteti, personel të trajnuar për të vepruar dhe me burime të përshtatshme teknologjike.

Hipoteza

H.I. Sutton, një nga ekspertët më të mirë, ka propozuar skenarë që pasqyrojnë thashethemet e fundit.

Le të shohim: bombat ishin vendosur shumë përpara nga dronët nënujorë, i kanë futur gjatë fazës së ndërtimit dhe ka pasur përdorimin e “mjete” të inspektimit, të njohura si PIGS, të cilat minonin tubat nga brenda.

Sigurisht, u konsiderua edhe inkursioni i një nëndetëse ose një varke speciale.

Dronët kanë nevojë për një mjet mbështetës, ju mund të përdorni një anije ushtarake ose një “civil” që fsheh atë që ju nevojitet në bord.

Në shumë vende nuk mungojnë flotat, të maskuara si njësi “kërkimore shkencore”, si “rimorkiatorë në det të hapur” të pajisura për të kryer ndërhyrje në thellësi.

Jo rrallë ata kryejnë “lundrime” larg bazave të tyre përkatëse. Është pjesë e sfidës globale.

Kampi i NATO-s vazhdon të dyshojë për Rusinë, edhe nëse akuzat nuk janë bërë në mënyrë homogjene dhe pret të ketë më shumë informacion pasi të zbulohet ndonjë artefakt.

Ndërsa një ndërthurje informacionesh për praninë e Marinës Ruse, mbi rreziqet e infiltrimit, mbi frikën e një lufte të ashpër me infrastrukturat strategjike që janë kthyer në objektiva.

Rusia – argumenton një analist – mund të ketë kryer sabotimin për të lëshuar një mesazh parandalimi, për të shmangur pagesën e kompensimit për mungesën e furnizimeve e për të rritur nivelin e tensionit.

Por kjo “listë” nuk përjashton edhe fajtorët e tjerë.

U përmendën polakët, ukrainasit dhe amerikanët.

Moska përgjigjet duke vënë në pikëpyetje SHBA-të dhe aleatët e saj.

Ishin “anglo-saksonët”, tha Vladimir Putin.

Dhe pak orë më parë, kreu i shërbimeve të tij sekrete kishte folur për një akt terrorizmi që duhet t’i atribuohej armikut perëndimor, një siguri e lidhur me materialet e mbledhura nga inteligjenca.

Dëshmi të cilat, megjithatë, ai nuk i ka paraqitur.

Nikolai Patrushev, sekretari i Këshillit të Sigurimit dhe njeriu kyç i hierarkisë së Moskës, është më i matur.

“Nuk kemi të dhëna për përfshirjen e Perëndimit, por e dimë se ata e kanë bërë këtë në të kaluarën. Me kalimin e kohës do ta provojmë edhe këtë”.

Mjedisi

Qeveritë në rajon gjithashtu duhet të shqetësohen për efektet anësore të mundshme.

Agjencia finlandeze e mjedisit ka raportuar se rrjedhja e parë e gazit ka ndodhur në një zonë ku dyshohet se ka një deponi të armëve kimike.

Për momentin nuk është raportuar ndonjë rrezik. Operatori i Nord Stream 2 ka njoftuar në vend të kësaj se rrjedhja e gazit ka mbaruar falë presionit të ujit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco