Babagjysh gay?! Reklama e festave të fundvitit që po ndez rrjetin

Babagjysh gay?! Reklama e festave të fundvitit që po ndez rrjetin

11:44, 27/11/2021

Shërbimi postar 375-vjeçar i Norvegjisë, Posten Norge, këtë javë ka publikuar një reklamë festive përpara sezonit të festave me Santa Claus duke puthur një të dashur mashkull.

Imazhi popullor i zonjës Claus që ndihmon në Polin e Veriut është hequr për të treguar një perspektivë më gjithëpërfshirëse këtë vit.

Klipi katĂ«r minutĂ«sh i titulluar “Kur Harry takoi Santa” – njĂ« referencĂ« e lehtĂ« pĂ«r filmin e vitit 1989 “Kur Harry takoi Sally” – me aktorĂ«t e mirĂ«njohur skandinave Johan Ehn dhe Terje Stromdahl, respektivisht, duke luajtur rolet kryesore.

Çifti takohen kur Harry vĂ«ren Babain e Krishtlindjeve duke i dorĂ«zuar dhuratat nĂ« shtĂ«pinĂ« e tij.

Ata shikojnë njëri-tjetrin përpara se Santa të zhduket në oxhak. Klipi vazhdon të tregojë takimet vjetore mes dyshes, ndërsa Babagjyshi jep më shumë dhurata.

Para çdo vizite të shkurtër, Harri zgjedh me kujdes veshjet e tij dhe spërkat veten me kolonjë.

MĂ« nĂ« fund, Harry shihet duke i shkruar njĂ« letĂ«r Babagjyshit duke thĂ«nĂ«: “Gjithçka qĂ« dua pĂ«r Krishtlindje je ti”. NĂ« skenĂ«n e fundit, çifti puthen nĂ« njĂ« pĂ«rqafim tĂ« dashur.

Reklama është prodhuar për të shënuar 50 vjet nga dekriminalizimi i homoseksualitetit në Norvegji.

Vendi ka disa nga legjislacionet më progresive të Evropës për LGBTQ, me Indeksin e Udhëtimit Gay që e rendit vazhdimisht Norvegjinë si një nga vendet më miqësore me homoseksualët në botë.
Partneritetet civile kanë qenë të ligjshme që nga viti 1993 dhe personat LGBTQ në gjendje të shërbejnë hapur në ushtri që nga viti 1979.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco