Nëse duam të ruajmë mjedisin duhet të heqim dorë nga këto 10 gjëra

Nëse duam të ruajmë mjedisin duhet të heqim dorë nga këto 10 gjëra

10:19, 01/12/2020

Në botën moderne, është e vështirë të gjesh një person që nuk ka dëgjuar kurrë për minimalizmin. 

Ta themi thjesht, është një mënyrë jetese qëllimi i së cilës është të kemi sa më pak gjëra të jetë e mundur - vetëm ato që janë vërtet të nevojshme ose që na bëjnë vërtet të lumtur.

Minimalizmi mund të miratohet si një mënyrë për të treguar që ne kujdesemi për planetin tonë, sepse blerja e më pak gjërave ose blerja e gjërave me cilësi të lartë çon në zvogëlimin e sasisë së mbeturinave që prodhojmë, dhe kujdesin për shëndetin dhe mjedisin tonë.

Më poshtë keni disa këshilla se si të racionalizojmë jetën tonë dhe të kursejmë disa para duke mos përdorur ose përdorur në sasa të vogël disa gjëra.

1. Enë qelqi në vend të atyre plastike

Image

2. Mos përdorimi i pajisjeve të ndryshme të kuzhinës

Image

3. Këpucët

Image

4. Enët

Image

5. Çanta

Image

6. Çaj gjethe në vend të qeseve të çajit

Image

7. Produkte bukurie

Image

8. Brisqet

Image

9. Mjete larëse të bëra me materiale natyrore në vend të plastikës

Image

10. Mbështjellja e dyllit të bletës në vend të mbështjellësit plastik

Image

 

Burimi: Bright Side 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco