U filmua nga kamera e fshehtë, tigri siberian fiton çmimin e FOTO-s  të botës së egër

U filmua nga kamera e fshehtë, tigri siberian fiton çmimin e FOTO-s të botës së egër

07:53, 14/10/2020

Për të fotografuar një nga krijesat më të rralla në Tokë duhet të jesh tepër i aftë dhe jashtëzakonisht me fat.

Por Sergey Gorshkov i ka të dyja- siç demonstrohet nga fotografia e tij mahnitëse e një tigri siberian, ose Amur, thellë në pyjet e Lindjes së Largët të Rusisë.

Ky imazhi ka fituar titullin e fotos të botës së egër të vitit.

Tigri femër shihet duke përqafuar një pemë, duke u fërkuar me lëvoren për të lënë aromën e saj dhe për të shënuar territorin në Parkun Kombëtar Leopard.

"Ndriçimi, ngjyrat, struktura - është si një pikturë vaji," thotë kryetari i gjykatësve WPY Roz Kidman-Cox.

"Duket sikur tigri është pjesë e pyllit. Bishti i saj shkrihet me rrënjët e pemës. Të dy janë një," i tha ajo BBC News.

Më të jashtëzakonshme e bën këtë imazh kamera e fshehtë.

Pajisjet u vendosën në pyll dhe u lanë për muaj, duke pritur të shkrepnin foto kur erdhi tigër.

Sigurisht, Sergey e dinte se ku do të kishte më shumë gjasa se ku do të vendosej kafsha - dhe këtu hyn në lojë aftësia e një fotografi me përvojë të botës së egër.

 Kamera e fshehtë që bëri foton fituese u la në fushë për 10 muaj para se të rikuperohej karta e saj e kujtesës me skedarin e saj të çmuar të figurës.

Çmimi i madh i Sergey u njoftua nga Dukesha e Kembrixhit dhe prezantuesit televizivë Chris Packham dhe Megan McCubbin gjatë një veprimtarie në internet të organizuar nga Muzeu i Historisë Natyrore të Londrës.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco