Burri zbulon thesarin historik kombëtar me detektuesin e metaleve

Burri zbulon thesarin historik kombëtar me detektuesin e metaleve

12:39, 10/08/2020

Një zbulues metalesh ka gjetur objekte historike në kufijtë skocezë që datojnë 3000 vjet më parë.

Në to përfshihet një litar kali dhe një shpatë.

Arkeologët që u thirrën në sitin pranë Peebles gërmuan gjithashtu enë dekorative, unaza dhe vegla.

Prova të një medalioni dekorativ u zbuluan gjithashtu, duke u cilësuar kështu si e para e gjetur në Skoci dhe e treta në Mbretërinë e Bashkuar.

Zbulimet e morën nga siti dhe u dërguan në qendrën e koleksionit të muzeut kombëtar në Edinburgh.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco